Haberler

Nevada, jeotermal arama için makine öğrenmesi teknikleri konusunda araştırma yapacak

Play Fairway yönteminin bir parçası olarak gerçekleştirilen sondaj (kaynak: Nevada Üniversitesi, Reno)
Cannur Bozkurt 6 Haz 2019

Nevada Maden Bürosu, Great Basin’de iki yeni jeotermal potansiyelin başarılı bir şekilde tespit edilmesinin ardından makine öğrenme teknikleri üzerine araştırmaları hızlandırmak için yeni fonlar aldı.

Nevada’da iki yeni jeotermal sistemi tanımlamak için makine öğrenme tekniklerinin başarılı bir şekilde kullanılmasının ardından Nevada Maden Bürosu, Enerji Bakanlığı’ndan araştırmalarını genişletmek için yeni bir hibe aldı. 500.000 dolarlık hibe, makine öğrenimi projesinin ilk aşamasını finanse edecek.

Play Fairway projesi olarak bilinen yöntem, daha önce veri kümeleri arasında tanınmayan korelasyonları belirlemek için yapay zeka ve makine öğrenme tekniklerini kullanmaktadır. Proje için çeşitli yüzey ve yüzey altı kaynaklarından gelen veriler kullanılmıştır.

Yeni hibe ile projeye yaklaşık 100 ek eğitim alanı ile kapsamlı veri setlerine sahip bir endüstri ortağı eklenebilecek. Büro müdürü ve baş araştırmacı olan James Faulds, Nevada Maden ve Jeoloji Bürosu ve USGS’den bilim adamlarının yanı sıra MIT’den ve petrol endüstrisinden makine öğrenmesi uzmanlarını içeren bir ekip kurdu.

ABD Senatörleri Jacky Rosen ve Catherine Cortez Masto, makine öğrenimi tekniklerinin jeotermal arama ve üretime büyük fayda sağlayabileceği yönündeki iyimserliğini dile getirdi. Senatör, “Bu teknolojik yatırım Nevada ve tüm ülkemiz için daha temiz bir gelecek yaratmak adına yenilenebilir enerji teknolojisinin geliştirilmesine yardımcı olacak.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: ThinkGeoEnergy