Haberler

Nevada Üniversitesi ve Ormat, 15 milyon dolarlık DOE jeotermal araştırma fonu aldı

Reno, Nevada (kaynak: flickr / RobertCiavarro, creative commons)
Cannur Bozkurt 15 Ağu 2020

ABD DOE’nin jeotermal araştırmalar için verdiği 28 milyon dollar finasnmanın yarısından fazlası, Nevada Üniversitesi ve Ormat Technologies'e verildi.

ABD Enerji Bakanlığı (DOE), Reno’daki Nevada Üniversitesi (UNR) ve Ormat Technologies tarafından gerçekleştirilecek jeotermal araştırmalar için yaklaşık 28 milyon dolarlık toplam finansmanın bir parçası olarak, jeotermal enerji çabalarını desteklemek adına 15 milyon dolardan fazla hibe sağladı.

UNR’nin 29 Temmuz tarihli basın açıklamasına göre, üniversite “serbest geçiş oyun (play fairway) analizi, makine öğrenimi, gelişmiş jeoistatistik ve diğer analitik yöntemleri birleştirerek Büyük Havza bölgesinde yeni, ticari olarak uygulanabilir gizli jeotermal sistemlerin keşiflerini hızlandırma hedefli yapılan çalışma” için 10 milyon dolar aldı.

Ormat, “farklı jeolojik ortamlarda benzer uyarımların karşılaştırmalı bir analizini yapmak ve üretimi artırmak için” 5,361,423 ABD Doları ödül aldı.

ABD Senatörü Jacky Rosen, 29 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Nevada’nın jeotermal enerjiyi destekleme çalışması, çevremizi korurken devletimize güç sağlamak için uygulanabilir, yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesinde kritik bir rol oynuyor” dedi. Jeotermal araştırma ve geliştirmeye yapılan yatırımı desteklemek için kullanılacak olan bu hibe fonu, Gümüş Eyalet için daha temiz bir gelecek yaratmaya yardımcı olacak. Nevada’nın temiz enerji girişimlerine destek sağlamak için Kongrede çalışmaya devam edeceğim” dedi.

Bu yılın başlarında Rosen, temiz enerji vergisi teşviklerini genişletecek ve jeotermal enerji teknolojileri için vergi paritesi yaratacak ABD Senatörü Catherine Cortez Masto (D-Nev.) İle Güneş ve Jeotermal Vergi Kredisi Genişletme Yasası’nın (S.3229) tanıtılmasına yardımcı olmuştu.

Ormat İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Paul Thomsen yaptığı açıklamada, “Ormat Nevada’daki araştırma ve geliştirme projeleri için DOE’den 5,3 milyon dolarlık hibe fonu almaktan heyecan duyuyor” dedi. “Bu araştırma projeleri, yaygın jeotermal gelişimin önündeki engelleri ele alacak ve bölgemizde jeotermal teknolojiyi ilerletecek ve sonuçta daha fazla Nevadalıyı temiz enerji işlerinde çalıştıracak.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy