Haberler

Nevada’da 12,5 MW Star Peak jeotermal projesi şebekeye bağlandı

Star Peak jeotermal tesisi, Open Mountain Energy, Nevada (kaynak: Google Haritalar/ ekran görüntüsü)
Merve Uytun 17 Ağu 2022

Open Mountain Energy / Kaishan'ın Nevada, Star Peak'teki jeotermal enerji santrali şebekeye bağlandı ve ticari faaliyete başladı.

Geçtiğimiz hafta paylaşılan bir yayında Çinli grup Kaishan, ABD’nin Nevada kentindeki 12,5 MW’lık Star Peak jeotermal santralinin ticari işletmesini başlattığını bildirdi.

2017 yılında şirket, Nevada, Pershing County’deki Rye Patch-Humboldt House jeotermal projesini, tamamına sahip olduğu yan kuruluşu Open Mountain Energy, LLC aracılığıyla “Star Peak” adlı projeyle satın aldı. Proje. Şirket, 12,5 MW’lık (net) Star Peak projesinin ilk fazının geliştirme ve inşaatını 2021 yılında tamamladı.

Star Peak projesi Nevada kamu hizmeti NV Energy şebekesine bağlı ve güç sonunda Kaliforniya’ya satıldı. Daha önce, NV Energy, Star Peak erişim noktası devresi ve iletişim hattının arabağlantı testini tamamlamak için inşaat ve devreye alma ekibini ayarlayamadığından, Star Peak projesinin işletimi ertelenmişti. NV Energy ekibi 10 Temmuz 2022’de mekana girdi ve devrelerin, korumanın, rölelerin, iletişimin vb. testlerini Ağustos başında tamamladı.

10 Ağustos 2022, Nevada saati ile 10:00’da, NV Energy, hidrofor istasyonunun test çalışmalarını tamamladıktan sonra, Star Peak projesi başarıyla NV Energy şebekesine entegre edildi ve elektrik üretmeye başladı; elektrik alım anlaşmasına göre, üretilen elektriğin tamamı satılarak 70,25 ABD Doları /MWh’den üretilebilir. Başarılı bir şebeke bağlantısının ardından Star Peak Santrali, vergi öz sermaye yatırımı ve proje finansmanı için gerekli olan tam yük güvenilirlik testi ve sürekli işletme testini nispeten kısa bir sürede tamamlayacaktır.

California Kamu Hizmetleri Komisyonu, 2021’de orta vadeli enerji güvenilirliği satın alma gerekliliklerini onayladı ve 2025 yılına kadar en az 1.000 megavat kurulu jeotermal güç satın alınmasını gerektiriyordu. 27 Temmuz 2022’de ABD Kongresi, “2022 Enflasyon Azaltma Yasası”nı açıkladı. 10 yılda temiz enerji ve iklim değişikliği projelerine 369 milyar dolar yatırım yapmayı planlayan enerji ve iklim hükümleri. Yukarıdaki enerji politikası, şirketi Amerika Birleşik Devletleri’ni jeotermal yatırım ve geliştirme için kilit bir pazar olarak almaya teşvik etti. OME yönetim kurulu, yönetim ekibi tarafından sunulan ve 2025 yılına kadar en az 100 MW elektrik net çıkışı olan satın alma ve inşaat planını onayladı. Halihazırda OME, sondaj kulesini satın aldı ve Nevada’daki Fish Lake sahasına seferber etti, ve yakında projenin üretim kuyusunu açmaya başlayacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy