Haberler

Nevada’da jeotermal geliştiriciler daha fazla büyüme için umut vaat ediyor

Steamboat Hills Nevada'da, Ormat JES (kaynak: ThinkGeoEnergy)
Cannur Bozkurt 9 Eyl 2020

Nevada Eyaleti'nde enerji yasama komitesine yapılan son sunumda, Avalon Geothermal/Cyrq Energy'den Matthew Rosenfeld ve Ormat Technologies'den Paul Thomsen, jeotermalin rolünü ve Nevada için fırsatları paylaştı.

Kaliforniya Eyaletinde, elektrik piyasasında yaşanılan sıkıntılar, Nevada Eyaletindeki jeotermal operatörleri ve geliştiricileri için bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bir çok jeotermal gelişme; Kaliforniya’daki müşterileri besleyen Eyalet’teki tesisler tarafından üretilen elektriğin büyük bir kısmı Nevada’da gerçekleşti. Buna, Reno, Nevada yakınlarındaki Ormat Technologies tarafından Steamboat Hills jeotermal santralinin yakın zamanda yapılan % 30’luk büyüme örnek olarak gösterilebilir.

The Nevada Independent’ın yakın tarihli bir makalesinde üretilen elektriğin, diğer birçok jeotermal santral gibi, yenilenebilir hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için Los Angeles Su ve Enerji Bakanlığı’na satıldığını belirtti.

Nevada Kamu Hizmetleri Komisyonu’nun eski başkanlığını yapmış olan Ormat’ın iş geliştirme başkan yardımcısı Paul Thomsen, “Muhtemelen beş yıldır ilk kez, Kaliforniya’da jeotermal için muazzam bir ilgi ve sözleşmelerin yapıldığını görüyoruz” dedi.

Batı ABD’de, fosil yakıtların ürettiği elektrik miktarını azaltmasına yönelik iddialı politik hedefler ve baskı var. Dolayısıyla, birçok eyalet şebekeye büyük miktarlarda (ucuz) güneş enerjisi eklemeye odaklanıyor, ancak bu yeterli değil. Günün her saati enerji ihtiyacını karşılamak için her zaman yedek bir plan gerektiriyor. Burası, jeotermal geliştiricilerin daha fazla jeotermal gelişme ve Batı’daki şebekeleri besleyecek güç için fırsat gördüğü yer.

Jeotermal sektörü, kendisini Batı’daki gelecekteki enerji karışımının temel bir parçası olarak görüyor, ancak diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına kıyasla kalkınmada yüksek ön maliyet gibi zorluklarla karşı karşıya.

Washington, D.C.’de gerekli lobi çabaları olmadan, sektör güneş enerjisi sektörüyle aynı vergi teşviklerini edinemedi. Yine de iyileşme belirtileri var. Federal seviyeye olan ilginin artması, Aralık 2020’de bitecek olan vergi teşviklerinin uzatılabileceğini gösteriyor.

ABD Enerji Bakanlığı’nın finansmanı ile Reno ve Ormat’taki Nevada Üniversitesi’nin çabalarını da destekleyerek, teknik geliştirme ve araştırmayı teşvik etme konusunda da destek var.

Nevada’daki jeotermal sektörü, jeotermal sektöründe hala kullanılabilecek çok daha fazla kaynak olduğu için umutlu.

Fırsat elektriğin ötesinde de yatıyor. Avalon Geothermal tarafından ve geçen hafta Cyrq Energy tarafından bildirildiği üzere ısıtma da bir seçenek ve somut çabalar var.

Ormat’tan Paul Thomsen ve Avalon Geothermal / Cyrq Energy’den Matthew Rosenfeld, Nevada’daki Enerji Yasama Komitesi toplantısında sunum yaptılar ve “Jeotermal Kaynakların Endüstri Hatları Arasındaki Benzersiz Nitelikleri”ne ilişkin görüşlerini paylaştılar. Söz konusu sunuma buradan erişebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy