Haberler

Nevada’da kritik mineraller ve jeotermal enerji üzerinde çalışmaya başlayan çoklu kurum girişimi

Clayton Vadisi, Nevada'daki Lithium Operasyonu (kaynak: flickr / docsearls, creative commons)
Cannur Bozkurt 23 Eyl 2020

USGS ve ABD Enerji Bakanlığı, Batı Nevada'da jeotermal enerji ve kritik mineral kaynaklarına odaklanacak bir araştırma ortaklığı başlattı.

ABD Jeoloji Araştırma birimi (USGS) web sitesinde açıklandığı üzere, USGS ve Enerji Bakanlığı tarafından yönetilen çok ortaklı yapı, batı Nevada’daki lityum ve diğer kritik mineraller ve jeotermal enerji potansiyeline ışık tutmayı amaçlamaktadır.

Kaynak yöneticileri ve politika yapıcılar, USGS ve Enerji Bakanlığı’nın Jeotermal Teknolojileri Ofisi tarafından yönetilen bu çok kurumlu ortaklık sayesinde, Batı Nevada’daki kritik mineral kaynakları ve jeotermal enerji potansiyeli hakkında yakında daha iyi bir fikre sahip olacaklar. Bu çaba, havadan jeofizik ve lidar verilerinin toplanmasının yanı sıra kaya ve tuzlu su örneklerinin jeolojik haritalama ve jeokimyasal analizini de içerecek.

USGS Enerji ve Mineraller Direktörü Sarah Ryker, “Toplayacağımız veriler birçok uygulama için yararlı” dedi. “Ekonomimizin temelini oluşturan mineral ve enerji kaynakları potansiyelini belirlemeye yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda bu veriler yeraltı su kaynaklarını ve hatta deprem üretebilecek faylar gibi jeolojik tehlikeleri belirlemeye yardımcı olabilir.”

Çalışma alanı, Nevada’nın batısındaki Walker Lane jeolojik alanıdır ve önemli miktarda kritik mineraller içerebilecek yüksek miktarda tortul ve killi kayaçlara sahiptir. Çalışma, ilk odak noktası lityum gibi kritik bir mineral olmakla birlikte, nadir toprak elementleri, platin grubu elementleri ve kromun yanı sıra demir, nikel ve bakır araştırmalarını da içerecektir.

Lityum, İçişleri Bakanlığı tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomisi ve güvenliği için kritik olduğu düşünülen 35 madenden biridir. Öncelikle elektrikli arabalar ve akıllı telefonlar gibi pil ve elektronik cihazlarda kullanılır. ABD, lityum ihtiyacını karşılamak için büyük ölçüde ithalata bağımlıdır ve mevcut tek yerel lityum kaynağı Nevada’da bulunmaktadır.

Walker Lane bölgesi, jeotermal enerji kaynakları için de oldukça potansiyele sahip bir bölgedir. Nevada, ABD’nin önde gelen jeotermal enerji üreticilerinden biridir ve Kaliforniya’dan sonra ikinci sıradadır.

Jeotermal, ABD’de yeterince kullanılmayan bir enerji kaynağıdır. 2008’de USGS, 13 Batı eyaletinde jeotermal potansiyeli değerlendirerek, keşfedilmemiş jeotermal kaynaklardan 33 gigawatt’lık kapasiteye dek genişleyebilecek, 9 gigawatt elektrik üretim potansiyeline sahip jeotermal kaynak belirledi.

Bu ortaklık, USGS’nin havadan manyetik, radyometrik ve lidar verilerini toplamasına izin verecektir; Enerji Bakanlığı’nın Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Ofisi, batı Nevada’daki en büyük jeotermal kaynak potansiyeline sahip alanları belirlemek için makine öğrenimini kullanarak bu verileri analiz edecek.

Western Nevada projesi için Geoscience Data Acquisition veya GeoDAWN olarak bilinen ortaklık, USGS için USGS Mineral Resources Programı, Earth Mapping Resource Initiative (Earth MRI) ve USGS National Geospatial Programı’nın 3B RakımProgramı (3DEP) tarafından yönetilmektedir.

Enerji Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Dairesine ek olarak, USDA’nın Doğal Kaynakları Koruma Hizmeti ve Arazi Yönetimi Bürosu bu araştırmaya fon sağlamıştır.

Bu proje hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz. Kaynak değerlendirmeleri, emtia bilgileri ve diğer çalışmalar dahil olmak üzere USGS maden kaynakları bilimi hakkında daha fazla bilgiye, USGS Maden Kaynakları Programı web sitesinden veya Twitter hesabından erişebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy