Haberler

Nevada’da pilot proje, petrol kuyularını jeotermal üreticilere dönüştürmeyi hedefliyor

Nevada, Railroad Valley'deki US Route 6 petrol kuyusu (kaynak: Famartin, commons/ wikimedia)
Merve Uytun 24 Oca 2022

Colorado merkezli jeotermal geliştirici Transitional Energy, Nevada'daki petrol kuyularını jeotermal enerji üreticilerine dönüştürmek için 2.5 milyon dolarlık DOE hibesi aldı.

Jeotermal geliştirme şirketi Transitional Energy, ABD Enerji Bakanlığı Jeotermal Teknolojileri Ofisi’nden (GTO) 2.500.000 $ ödül almaya hak kazandı. Ödül, hidrokarbon kuyularının jeotermal kuyulara geçişini desteklemek ve Biden-Harris İdaresi’nin 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu ve 2035 yılına kadar karbonsuz bir şebeke hedeflerini ilerletmeye yardımcı olmayı hedefliyor.

Projenin amacı, Nevada’da bulunan faal bir petrol sahasından 1 MW’a kadar yenilenebilir, temel yük gücü üretmektir. Güç, sahayı işletmek ve toplam sera gazı emisyonlarını azaltmak için dizel üretimi ve şebeke gücünün yerini almak için kullanılacak. Ayrıca kırsal, dezavantajlı ve ulaşılması zor yerlerdeki boşlukların doldurulmasına yardımcı olacak elektrikli araç şarj istasyonları kurulacak.

Grant Canyon Petrol ve Gaz Başkanı Michael O’Neal konuya ilişkin şunları söyledi: “Transitional Energy ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz. Jeotermalin hidrokarbonlarla entegrasyonunun gerekliliğini ve verimliliğini anlayan, ileri görüşlü profesyonellerden oluşan bir gruptur. Elektrik maliyetlerimizi azaltmak, üretimi artırmak ve varlıklarımızın ömrünü uzatmak için bu yenilikçi teknolojiyi uygulamayı dört gözle bekliyoruz. Nevada’daki EOR projelerimiz önemli miktarda suyu hareket ettiriyor, bu nedenle bu suyun faydalı kullanımını artırmanın bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Transitional ile birlikte bu projenin, ilerledikçe birkaç projeye dönüşeceğine ve ESG hedeflerimizle iyi bir şekilde örtüşeceğine inanıyoruz.”

Blackburn sahasındaki başarılı petrol sahası jeotermal pilotu, ortak üretim ve petrol sahası geçişi için temel yük, yenilenebilir enerji için bir yol haritası oluşturacak.

Transitional Energy Operasyon Direktörü Johanna Ostrum, “Önemli ortaklar Grant Canyon Oil & Gas, Electratherm ve Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı ile birlikte bu proje, petrol ve gaz kuyularının elektrik üretimi için termal potansiyelinin büyük bir göstergesi olacak” dedi.

Transitional Energy, merkezi Denver, Colorado’da bulunan, çoğunluğu kadınlara ait ve yerli bir lideri olan şirkettir. Yeraltı mühendisliği, tesis mühendisliği ve jeolojide derin uzmanlığa sahip olan şirket, jeotermal enerji üretmek için mevcut kuyuları ve altyapıyı kullanma konusunda tutkuludur.

Kaynak: ThinkGeoEnergy