Haberler

New Brunswick, Sussex’teki araştırmaya göre, terkedilen maden, jeotermal enerji için gerçek fırsat

Sussex şehir merkezi, NB, Canada (kaynak: commons/ wikimedia - CC BY-SA 3.0)
Cannur Bozkurt 17 Eki 2019

Terkedilmiş bir potas madeninde jeotermal potansiyelinin kullanılması amacıyla yapılan olumlu bir çalışma ile Kanada, New Brunswick, Sussex şehri işletmecileri, seralar, kuluçkahaneler ve yerel ısıtma dahil olmak üzere farklı senaryolar araştırıyor.

Kanada’da New Brunswick eyaletindeki Fundy Körfezi’ndeki Sussex şehri, kentin altındaki terk edilmiş bir potas madeninden ısı alarak jeotermal enerjiden yararlanma ihtimalini araştırıyor.

Penobsquis’daki terkedilmiş potas madeninin su altındaki derinliklerine ilişkin yapılan ayrıntılı bir çalışmayla ilgili detayları paylaşıldı ve Sussex bölgesi için jeotermal enerji üretmek için heyecan verici bir fırsat ortaya konduğu belirtildi.

Bill Thompson şu açıklamalarda bulundu: “Üç yıl oldu, bu, daha düşük maliyetli, karbon dostu bir ısıtma ve soğutma kaynağı geliştirme potansiyeli ortaya çıkarmak için gerekli bir süreç, ve ayrıca potas madenciliği faaliyetinin kaybından sonra bu bölgeyi geliştirme vadeden bir süreç oldu”. Thompson, toplum liderlerinin yeni fırsatları tespit etmelerine yardımcı olmak için il ve federal fonlarla 2016 yılında iki yıl boyunca işe alınan ekonomik kalkınma görevlisidir. Thompson ayrıca, bunun Saskatchewan’ı Potash Corporation’ın (PotashCorp) operasyonlarını askıya aldığı ve yüzlerce yüksek ücretli personel ve sözleşmeli işçiyi eve gönderdiği acı haberi sonrasında Sussex bölgesinin tekrar ayağa kalkmaya çalıştığı bir dönemdir, dedi.

Thompson, “Bu Sussex bölgesi için harika bir haber” dedi. Gönüllü olarak çalışma evresinin sonlarına gelirken kenti desteklemeye devam ediyor. “Sussex kasabasını, projenin kendisi kasabanın içinde olmasa bile, tüm cevaplar bilinene kadar desteklemeye devam ettiği için selamlıyorum. Bu kesinlikle resme daha büyük bir çerçeveden bakabilmektir.”

Sussex’in İcra Kurulu Başkanı Scott Hatcher, “Herkes kolları sıvadı ve tüm potansiyelimize ve tüm güçlerimize bölge olarak baktık” dedi. “Jeotermal göze çarpıyordu ve insanlar bunun sadece gökyüzündeki turta tipi bir hayal olup olmadığını bilmek istiyorlardı ya da kaybettiğimizin yerine geçmek için yeni, geniş çaplı bir fırsat geliştirmek gerçekten mümkün müydü? Su basmış bir madenin kaynağına dokunabilir, bir şekilde ısıtma ve soğutmayı çıkarabilir ve bunu ekonomik kalkınma fırsatına çevirebilir miyiz? ”

Çalışma, potansiyelin çok gerçek olduğu ve yaklaşık 14,4 milyon dolarlık bir yatırım alacağı sonucuna varıyor. Isıtma ve soğutma maliyetlerindeki tasarrufla, 10 yıldan kısa bir sürede kendi parasını ödeyebilir.

20 jeotermal senaryoyu modelledikten sonra, üst düzey hidrojeolog ve Wood Environment & Infrastructure Solutions’da görev alan proje yöneticisi Vernon Banks, açık döngülü bir sistemin en büyük potansiyele sahip olduğunu belirledi. Bu işlemde, su yüzeye pompalanır, ısıtma ve soğutma gücü üretmek için ısı pompalarından geçirilir ve kullanımdan sonra yer altına geri döner. Maliyet tasarrufları yüzde 40-60 arasında olacak diyen Thompson, kuluçkahaneler veya kenevirden domatese kadar her şey için kullanılan sera işletmelerinde tasarrufların büyük paraya dönüştüğünü belirtti.

Kaynak: ThinkGeoEnergy