Haberler

New York City’de jeotermal proje

Coney Adası'nda Gün Batımı (kaynak: Ben Sutherland / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 20 Eyl 2022

New York City'deki jeotermal sistem, Coney Island'daki iki kuleli bir konut kompleksine ısıtma ve soğutma sağlayacak.

Geliştirici LCOR şu anda Coney Island’da ısıtma ve soğutmasının New York City’deki en büyük jeotermal sistem olacak sistem tarafından sağlanacağı iki kuleli bir konut kompleksi inşa ediyor. Her biri 500 fit derinliğe kadar açılan toplam 153 jeotermal kuyu, binanın tasarımına entegre edildi.

Konut kompleksi için orijinal planların bir parçası olmamasına rağmen, geliştiriciler projeyi uzun vadede sürdürülebilir kılmak için en iyi teknoloji olarak jeotermali seçtiler.

LCOR Başkan Yardımcısı Anthony Tortora, “Bir buçuk yılın daha iyi bir bölümünü kısıtlamaları ve zorlukları araştırarak geçirdik” dedi. “Bu sitenin çok büyük olması ve okyanusa yakın olması, kendisini jeotermal için eşsiz bir aday olarak sundu.” Kompleksin inşaatının 2023’ün geri kalanında tamamlanması bekleniyor.

Yeni binada jeotermalin kullanılması, 2024 yılına kadar 25.000 fit kareden büyük binalarda kentin yeni Yerel Yasası 97 karbon emisyonu üst sınırına uyumu sağlayacak. Tortora’nın belirttiği gibi, doğal gaz veya diğer karbon yayan yakıtları tüketecek binalar tasarlamanın gerçek bir finansal sonucu yoktur. Jeotermal sistemlerin entegrasyonu ile proje maliyetleri artsa da, projenin karbon ayak izinin %60’tan fazla azalmasıyla sonuçlanacaktır. Tortora, “Ön yatırıma değeceğini düşündük” dedi.

Site aynı zamanda büyük ölçekli jeotermal ısıtma ve soğutma uygulamaları için bir vitrin görevi görecek. Bu, Belediye Başkanının İklim ve Çevre Adaleti Dairesinin öncelikli bir alanıdır.

Belediye Başkanı düşüncelerini “Bu çalışmayı ilerletmek için, şehir, çevresel faydayı en üst düzeye çıkarmak için birden fazla binayı ortak altyapı ile birbirine bağlayan, bir bölgesel jeotermal sisteminden yararlanabilecek potansiyel bir gösteri proje alanı veya siteler kümesi seçmek için bir fizibilite çalışması yürütüyor.”  Sözleriyle paylaştı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy