Haberler

Nijerya ile Türkiye arasında ‘enerji, madencilik ve hidrokarbon’ anlaşması

Türkiye- Nijerya enerji anlaşması (kaynak: T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı)
Merve Uytun 24 Eki 2021

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Nijerya’da enerji, madencilik ve hidrokarbon alanlarında iş birliğine ilişkin anlaşmaların imzalandığını açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bakan Dönmez, yapılan anlaşmayı Twitter hesabından duyurdu: “Batı Afrika’daki son durağımız Nijerya’da enerji, madencilik ve hidrokarbon alanlarında iş birliğine ilişkin anlaşmalar imzaladık. Türkiye Nijerya arasında bilgi, tecrübe paylaşımının yanı sıra, yeni yatırım ve ticari faaliyetlerle enerji iş birliğimizi daha üst bir noktaya taşıyacağız.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı web sitesindeki duyuruya göre; iki hükümet arasında madencilik, hidrokarbon ve enerji alanında iş birliğine ilişkin 3 ayrı mutabakat zaptı imzalandı. Buna göre, “Enerji Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” kapsamında yenilenebilir enerji kaynakları, enerji verimliliği, elektrik dağıtımı ve iletimi konularında iş birliği yapılması öngörülüyor.

“Madencilik Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”, madencilik mevzuatı, maden kaynaklarının keşfi, jeolojik arama, laboratuvar çalışmaları, maden atıklarının muhafazası ve imhası konularında iş birliğine ilişkin hükümleri kapsıyor.

Kaynak: T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı