Haberler

Norveçli rezervuar stimülasyon şirketi jeotermal pazarına giriyor

Fishbones teknolojisi, operatörlere karmaşık rezervuarlara erişmek için gereken güveni sağlayarak başarılı Gelişmiş Jeotermal Sistem (EGS) faaliyeti sunacaktır (kaynak: Fishbones)
Merve Uytun 24 Haz 2022

Alternatif rezervuar stimülasyon teknolojisinin lider sağlayıcısı olan Fishbones, jeotermal pazarına girişini duyurdu. Şirket, jeotermal kuyu geliştirme için alternatif çözümler sunacak.

Norveç merkezli alternatif rezervuar stimülasyon teknolojisi sağlayıcısı olan Fishbones, jeotermal pazarına girişini duyurdu. Bununla şirket, jeotermal kuyu geliştirme için alternatif çözümler sunacak.

Fishbones’un patentli teknolojisi, omurga açık delik ankrajları ve aktivasyon pabucu ile ortaklaşa çalışmak için bir rezervuar astar dizisi üzerinde çalıştırılan altları kullanır. Bu bileşenler, başarılı iğneli delme sistemlerinin rezervuardayken kurulabileceği ve bakımının yapılabileceği anlamına gelir. Bu, tüm kaya türleri arasında derin jeotermal bağlantı sağlar.

Fishbones’un benzersiz yaklaşımı, operatörlere karmaşık rezervuarlara erişmek için gereken güveni sağlayarak, en derin ve en dar kuyularda bile başarılı Gelişmiş Jeotermal Sistem (EGS) faaliyeti sunacaktır. Fishbones’un kullanımı aynı zamanda EGS sistemleri aracılığıyla sirküle edilecek daha yüksek bir akış hızı sağlayarak saha ekonomisini büyük ölçüde iyileştirecektir.

Fishbones teknolojisinin emisyonları %95’e kadar azalttığı kanıtlanmıştır. İşlemde asit veya fracking kullanılmadığından, teknoloji tüm jeotermal pazarlarda kullanım için yetkilendirilmiştir. Sonuç, kaynakları en üst düzeye çıkaran, ek sondaj ihtiyacını ve fracking veya asit bazlı alternatiflerin ikincil maliyetini, süresini ve çevresel etkilerini ortadan kaldıran bir çözümdür.

Fishbones’un CEO’su Erik Renli “Bugünkü duyuru, teknolojimiz artık jeotermal bağlantıya yanal bir yaklaşım sağlarken, stimülasyon uzmanları olarak uzmanlığımızdan yararlandığımızı gösteriyor. Jeotermal enerji piyasasını önemli bir büyüme potansiyeline sahip bir sektör olarak görüyoruz ve bu hamle önemli operasyonel ve stratejik planlama, durum tespiti ve paydaş katılımını takip ediyor.” dedi.

Fishbones teknolojisi, kumtaşı, çakıltaşı, temel, karbonat ve kömür yatağı metan oluşumlarında kendini kanıtlamıştır. Şirketin yaklaşımı her zaman kişiye özel olduğundan, teknoloji herhangi bir jeotermal kuyuya uygulanabilir. Tüm laterallerin aynı anda delindiğini gören basit bir yerleştirme süreci ile teknoloji, daha büyük kırma yayma alternatiflerine kıyasla daha düşük bir ayak izi sağlayacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy