Haberler

NREL’den jeotermal araştırma ve vurgu – Jeotermal Araştırma Başarılarını Geliştirme Raporu

NREL jeotermal araştırmalarda odak alanlar (kaynak: ekran görüntüsü / rapor)
Cannur Bozkurt 16 Mar 2020

ABD Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL), 2019 jeotermal araştırma başarı raporunda gelecek yıllar için mevcut ve kilit araştırma odak alanları hakkında zengin bilgiler paylaştı. Oldukça ilginç olan rapor, ABD'de bir şeylerin gerçekten gerçekleştiğini vurgulayan çığır açıcı araştırmaları içeriyor.

Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’nda (NREL) araştırma ve geliştirme (AR-GE), Jeotermal enerji seçeneklerini bugün geliştirmek ve yarını stratejik olarak planlamak için ABD Enerji Bakanlığı (DOE) Jeotermal Teknolojileri Ofisi’ni (GTO) desteklemektedir. 2019 Yıllık Raporunda, NREL sadece geçen yılki faaliyetlerine ilişkin bir genel bakış sunmakla kalmayıp önümüzdeki beş yıl için altı temel araştırma alanını da vurgulamaktadır:

  • Her Yerde Jeotermal: EGS, ileri jeotermal sistemler, kaynak değerlendirmeleri, yer altı karakterizasyonu ve uyarılmış depremsellik
  • Gelişmiş Kuyular: Azaltılmış sondaj süresi ve maliyetleri, gelişmiş kuyu tamamlamaları, gelişmiş sondaj bütünlüğü ve zorlu koşullar
  • Jeotermal 2.0: Keşif ve kaynak hedefleme, rezervuar yönetimi, kaynak kurtarma, süperkritik
  • Elektrikin Ötesinde: Isı (derin doğrudan kullanım, jeotermal ısı pompaları), moleküller (lityum geri kazanımı, tuzdan arındırma), depolama ve yakıt
  • Pazar Hızlandırma: Yasal zaman çizelgelerinin azaltılması, pazar analizi, yeni iş modelleri, teknik yardım, sosyal yardım / sosyal Kabul
  • Şebeke Entegrasyonu: Yardımcı değerleme, hibrit / esnek jeotermal, dağıtılmış jeotermal, şebeke erişimi

İşte 2019 raporundan bazı temel unsurlar:

Endüstri liderliği

FY19’da NREL, kamu ve özel ortaklarla işbirliğini genişletti, endüstri liderliğini gösterdi, yetenek tabanını büyüttü, anahtar teknoloji araştırmalarına yatırım yaptı ve kamu erişimini artırdı.

Üstün yetenek ve kesişen laboratuvar yetkinlikleri

NREL, etkili sonuçlar elde etmek için dünyanın dört bir yanından en yetenekli kişileri işe aldı. Laboratuarına, yedi jeotermal alanında uzman çalışan ekledi, Colorado Mines Okulu ile yeni bir ortaklık anlaşması imzaladı ve stratejik analiz, bilimsel hesaplama, malzeme bilimleri, termal bilimler ve elektronik Mühendisliği konusunda laboratuvar kapasitesini güçlendirdi.

Araştırma ve stratejik ortaklıklar

NREL’in araştırma ortakları arasında ulusal laboratuvarlar, üniversiteler ve endüstrinin öncüsü olan küçük ve büyük şirketler NREL, DOE’nin Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı-Enerji, ABD Arazi Yönetimi Bürosu (BLM), Utah Üniversitesi, ve özel sektör ortakları yer aldı.

Jeotermal teknoloji araştırmalarına laboratuvar yatırımı

NREL, jeotermal akışkandan lityum geri kazanımı, Flatirons Kampüsü’nde jeotermal entegrasyon ve yüksek sıcaklıklı elektronikler için geniş bant boşluk oksit malzemelerinin geliştirilmesi de dahil olmak üzere umut verici jeotermal araştırma alanlarını genişletmek için kritik yatırımlar yaptı.

Yayınlar ve katılımlarla genişletilmiş erişim

NREL araştırmacıları 37 teknik rapor, konferans bildirisi, dergi makalesi, sunum, poster ve bilgi formu yayınladı ve erişimini www.nrel.gov/geothermal, sektör konferansları ve sosyal medya kampanyaları aracılığıyla genişletti.

Rapor, EGS için veri yönetimi, FORGE projesi, elektronik algılama, makine öğrenimi, uluslararası ortaklıklar, enerji depolama, CSP ile jeotermal ekip oluşturma, türbinlerde jeotermal ısı gibi jeotermal gelişimi ve anlayışı zorlamaya yönelik farklı teknik yaklaşımlar, düşük sıcaklıklı jeotermal akışkandan arındırma, jeotermal teknolojilerin performans ve maliyetlerinin ölçülmesi, jeotermalin daha geniş faydaları vb. harika bir karışımını içeriyor.

Raporun tamamına buradan erişebilirsiniz (pdf).

Kaynak: ThinkGeoEnergy