Haberler

Oklahoma petrol kuyularının jeotermal olarak güçlendirilmesi üzerine araştırmalar başladı

Oklahoma, Tuttle'daki araştırma projesinin tören kurdelesi kesimi (kaynak: University of Oklahoma)
Merve Uytun 17 Eki 2022

Oklahoma Üniversitesi, ısıtma için jeotermal enerji üretmek üzere Oklahoma, Tuttle'daki kullanılmayan petrol kuyularını güçlendirmeyi amaçlayan bir araştırma projesine başkanlık ediyor.

Oklahoma Üniversitesi’nin (OU) Mewbourne Dünya ve Enerji Koleji tarafından yönetilen bir araştırma projesi, Oklahoma, Tuttle’daki bir kuyu sahasındaki dört kullanılmayan petrol kuyusunu jeotermal kuyulara dönüştürmeyi amaçlıyor. Girişim başarılı olursa, amaç bu kuyuları yakındaki iki Tuttle okuluna jeotermal ısıtma sağlamak için kullanmaktır.

Proje için kurdele kesme etkinliği 22 Eylül 2022’de OU’dan temsilciler, Tuttle Şehri ve Tuttle Devlet Okullarından yetkililer, Oklahoma eyalet senatörleri Mary Boren ve Lonnie Paxton ve ABD Enerji Bakanlığı Jeotermal Teknolojileri Ofisinden (GTO) bir temsilci ile gerçekleştirildi.

Proje, ABD Enerji Bakanlığı’ndan 1,7 milyon ABD doları tutarında bir hibe ile finanse edildi. Bu, Baker Hughes’un ek finansmanı ve Blue Cedar Energy tarafından bağışlanan kuyular ve ekipmanlarla desteklendi. Projenin değeri yaklaşık 3 milyon ABD dolarıdır.

Kuyulardaki değişiklikler tamamlandıktan sonra, araştırma ekibi gelecek yılı kuyulardan fiili çıktı ölçümleri yaparak geçirecek. Çıktı tahminler ve modellerle uyumluysa, ekip kuyuların yakındaki tesislere bağlanması için daha fazla finansman başvurusunda bulunacaktır.

Mewbourne Dünya ve Enerji Koleji dekanı Mike Stice, “Bu proje, birlikte çalıştığımızda ortaya çıkabilecek sinerjiyi gösteriyor” dedi.

Mewbourne Petrol ve Jeoloji Mühendisliği Okulu’nda doçent ve proje baş araştırmacısı olan Saeed Salehi, Oklahoma’daki binlerce emekli petrol kuyusunun benzersiz bir varlık olduğunu ve Oklahoma’yı jeotermal enerji için önemli bir yer haline getirebileceğini belirtiyor. “Eyalet genelinde bu kuyuların birçoğuyla kutsanmış durumdayız. Okullara yakın, fabrikalara yakın, çiftliklere yakın. Oklahoma’da, enerjiyi son kullanıcılara ulaştırmak için kilometrelerce boru hattına yatırım yapmamıza gerek yok,” diye ekledi Salehi.

Bu yılın başlarında, Mewbourne College of Earth and Energy’den Sooners Jeotermal Ekibi, ABD Enerji Bakanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenen 2022 Jeotermal Üniversite Yarışması’nda en üst sırayı ve 10.000 ABD Doları tutarındaki finansmanı kazandı. Takımın kazanan projesi, Shawnee, Oklahoma’daki terk edilmiş petrol ve gaz kuyularını jeotermal enerji üretimi için yeniden kullanan bir sistem tasarımıydı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy