Haberler

Ordu Jeotermal enerji yatırımlarına yöneliyor

Ordu şehir görünümü (kaynak: OBB web sitesi)
Merve Uytun 18 Eki 2021

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada jeotermal alanda çalışmaları olduğunu belirtti.

Jeotermal Enerjiye yönelik çalışmalar Türkiye’nin Batısında yoğunlaşmış olsa da farklı bölgelerden ilginç haberler gelmeye başladı. Ordugazete’de çıkan bir haberde, açıklamada Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi GÜLER’in Altaş TV’de yayınlanan bir programda yenilenebilir enerji yasasının kendisinin Enerji Bakanlığı yaptığı dönemde çıktığını belirterek Belediyenin yenilenebilir enerji yatırımlarına yöneldiğini ifade etti.  Güler, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yaz döneminde yaptığı faaliyetleri anlatırken yenilenebilir enerji çalışmalarına ve özel olarak jeotermal enerjiye de değindi. Enerji verimliliği yasasının da Bakanlık yaptığı dönemde çıktığını vurgulayan Güler, Büyükşehir Belediyesi olarak Rüzgar Enerji Santralleri kurmayı planladıklarını açıkladı. Ayrıca “Jeotermal alanında da çalışmalarımız var. Tüm bu çalışmalarda çok başarılı bir noktaya geldik. Enerjimizi kendimiz üretirsek sanayide de daha düşük kullanılacak” diyerek görüşlerini ifade etti.

Daha önce Habertürk’ te yayınlanan bir haberde de ‘jeotermal kaynakların’ belirlenmesi için sondaj çalışmalarının yapılacağını açıklamıştı.

MTA web sayfasında yer alan bilgiye göre, Ordu’ da  “Fatsa-Ilıca jeotermal alanında 48° C sıcaklık, 1.2 lt/sn debide 1 adet kaplıca kaynağı bulunmaktadır. Fatsa jeotermal alanında 1985 ve 1992 yıllarında 2 adet jeotermal amaçlı sondaj açılmış ve bu sondajlarda 598 m ile 397.4 m derinliğe ulaşılmış ve 23°C ve 26°C sıcaklıklı düşük debili (0.05 lt/sn) jeotermal akışkan elde edilmiştir.”

Kaynak: ordugazete