Haberler

Ormat, CC Power ile 20 yıllık Elektrik Satın Alma Anlaşması imzaladı

Mammoth Lakes, California'da akışkan testleri (kaynak: flickr, Ormat/ BLM)
Merve Uytun 6 Haz 2022

Ormat Technologies, CC Power ile 125 MW'a kadar jeotermal kapasite için 20 yıllık enerji satın alma anlaşması imzaladı.

Önde gelen bir jeotermal, enerji depolama, güneş PV ve geri kazanılmış enerji enerjisi şirketi olan Ormat Technologies, Inc. CC Power ile bir Güç Satın Alma Anlaşması (PPA) imzaladığını duyurdu.

Portföy PPA’sı kapsamındaki enerji teslimatlarının, yeni PPA kapsamındaki tüm portföyün 2026’nın sonunda çevrimiçi olacağı beklentisiyle 2024’ün ikinci çeyreğinde başlaması bekleniyor. Portföy PPA’sı 20 yıllık bir süreyi kapsar ve aşağıdakilerden oluşur: Nevada ve California’da şu anda yapım aşamasında olan veya geliştirilmekte olan yeni projelerin tamamı.

Bu PPA, Ormat’ın CC Power’ın Firma Temiz Kaynakları için 2021 Teklif Talebi’ne (RFO) verdiği yanıtın ardından başarılı sözleşme görüşmesini işaret eder. Bu RFO, Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu’nun (CPUC) elektrik dağıtımcılarının orta vadeli güvenilirliği ele almak için uzun teslim süreli temiz enerji kaynakları tedarik etme zorunluluğunun hemen ardından yayınlandı. Bu karar, sıfır yerinde emisyonlu, en az %80 kapasite faktörüne sahip yeni nesil tedarik edilmesini zorunlu kılmıştır.

Ormat Technologies CEO’su Doron Blachar, “Ormat, bu portföy PPA’sını CC Power ve üyeleriyle birlikte yürütmekten heyecan duyuyor. Bu işbirliği, sürdürülebilir temel yük enerjisinin güvenilir bir kaynağı olarak jeotermalin faydalarının bir başka örneğidir. NV Energy ile yakın zamanda imzaladığımız en son iki PPA’ya ek olarak, bu yirmi yıllık PPA, Ormat’ın çok yıllı büyüme yörüngemizi yürütmeye devam etmesini sağlayacak. Batılı devletlerin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmaktan çok memnunuz ve Amerika Birleşik Devletleri daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru ilerlerken jeotermalin temel yük ihtiyaçlarına güvenilir bir alternatif sunduğuna inanıyoruz.” dedi.

CC Power Başkanı Geof Syphers, “Güvenilir temel yük gücü geliştirmek, California’nın güç güvenilirliği için kritik öneme sahiptir. Eyaletin CCA’ları bunu yenilenebilir jeotermal güçle yapıyor. Ormat ile olan bu ortaklığın teyit ettiği şey, California’nın, özellikle de CCA’ların temiz enerji ve depolama tedarikini yönlendirmesiyle hızlı bir şekilde ilerleme kaydetme yeteneğine sahip olmasıdır.” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy