Haberler

Ormat, Hawaii’deki Puna jeotermal enerji santralinin işletmesine yeniden başladı

Puna JES, Hawaii (kaynak: Ormat Technologies)
Cannur Bozkurt 23 Kas 2020

Yaklaşık iki yıl önce meydana gelen volkanik patlamayı ve bunun sonucunda ortaya çıkan kesintiyi takiben, Puna JES, üretimini 1-2 MW'tan yıl sonuna kadar 15 MW'a çıkarmayı umarak Hawaii Adası'na elektrik sağlıyor.

Ormat Technologies, Inc. (NYSE: ORA), Kilauea Volkanında meydana gelen patlamadan iki buçuk yıl sonra Hawaii Adası şebekesine elektrik sağlayan Puna Jeotermal Enerji Santrali’nin (JES) faaliyetine yeniden başladığını duyurdu.

Puna’da elektrik üretimi 5 Kasım 2020’de yeniden başladı ve tesis şu anda elektrik şebekesine 1 ila 2 MW arasında enerji sağlıyor. Ormat, ek bir üretim kuyusunun enerji santraline başarılı bir şekilde bağlanmasına bağlı olarak, üretimi 2020 yılı sonuna dek kademeli olarak yaklaşık 15 MW’a çıkarmayı öngörüyor.

Patlama sonrası Ormat’ın kurtarma planı, yeni bir elektrik trafo merkezi inşa etmeyi ve yeni jeotermal kuyular eklemeyi içeriyordu. Şirket şu anda, önümüzdeki 6 ay içinde gerçekleştirilmesi planlanan ilave kuyu saha çalışmalarının tamamlanmasının, 2021’in ortasına kadar tam faaliyete devam etmek amacıyla santralin üretimi daha da artırmasını planlıyor.

Ormat Technologies İcra Kurulu Başkanı Doron Blachar, “Ormat ekibinin son iki buçuk yıldaki kararlılığını ve sıkı çalışmasını gerçekten takdir ediyorum” dedi. “Puna JES, Hawaii için temiz, yenilenebilir temel yük enerjisi sağlıyor, eyaletin yeşil enerjide tanınmış bir lider olarak konumunu destekliyor, Hawaiian Electric’in üretim rezerv marjlarını artırıyor ve Ada için elektrik üretiminde fosil yakıt ihtiyacını azaltıyor. Ormat ve Hawaiian Electric, Puna JES’ini Hawaii sakinleri için tekrar çevrimiçi duruma getirmede birlikte yakın bir şekilde çalıştı ve COVID-19 salgınının dayattığı zorluklarla uğraştı. Tam kapasiteye ulaşma süreci yakın zamanda tahmin ettiğimizden biraz daha uzun sürse de, 2021 yılında Puna’yı normal işletime döndürebileceğimize inanıyorum.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy