Haberler

Ormat, Honduras’ta, 20 MW ek JES’in geliştirilmesini hızlandırmayı planlıyor

Platanares Jeotermal Elektrik Santrali, Honduras (source: Ormat Technologies)
Cannur Bozkurt 17 Eyl 2020

Bekleyen ödemelerin Honduras'taki elektrik müşterisi ENEE tarafından ödenmesinin ardından, Ormat şimdi ülkenin merkezinde ek bir projenin geliştirilmesini hızlandırmayı planlıyor.

Yaptığı basın açıklaması aracılığıyla Ormat Technologies, Honduras’taki bir müşteri tarafından bekletilen ödemelerin yapılmasının ardından, Ormat yönetiminin, artık Honduras’ta 20 MW ek jeotermal enerji santralinin geliştirilmesini hızlandırmayı planladığını duyurdu.

Ormat’ın Honduras’taki Platanares jeotermal enerji santralinin müşterisi olan Empresa Nacional de Energia Electrica (ENEE), önceki yıllardan kalan 20 milyon dolarlık gecikmiş ödemeyi gerçekleştirdi.

İcra Kurulu Başkanı Doron Blachar, “Ağustos ayında tartıştığımız gibi beklenmekle birlikte, ENEE’den önceki yılların tüm bekleyen tutarların ödemelerini almış olmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi. “Ormat, Honduras nüfusu için en düşük maliyetli yenilenebilir temel yük elektriğinden birini sağlıyor ve Honduras’ta ek jeotermal enerji kapasitesi beklentileri geliştirmek için ENEE ile güçlü ilişkimizi sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz.”

ENEE, Ormat dahil olmak üzere birkaç IPP ile mevcut PPA’larındaki olası değişiklikler hakkında görüşmeler başlattı. Bununla birlikte, Ormat’ın Platanares jeotermal enerji santrali ülkedeki en düşük yenilenebilir enerji oranlarından birine sahip ve Ormat, bu gerçeğin Ormat’ın ENEE ile yaptığı tartışmalara olumlu yansımaları olmasını bekliyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy