Haberler

Ormat, Nevada’da faaliyet gösteren iki jeotermal santral satın aldı

Dixie Valley Jeotermal Santrali, Churchill County, Nevada, (kaynak: flickr/ Geothermal Rising, 2009 yılında Fallon, Nevada'dan Rose Anderson tarafından alınmıştır)
Merve Uytun 5 Haz 2021

Ormat, Terra-Gen, LLC'nin bir yan kuruluşuyla yaptığı, 377 milyon dolarlık bir anlaşmayla 67,5 MW kapasiteli iki jeotermal santral ve bir iletim hattı satın aldı.

Ormat Technologies, Inc. (NYSE: ORA), Nevada’da toplam net 67,5 MW üretim kapasitesine sahip iki sözleşmeli jeotermal varlık satın almak için TG Geothermal Portfolio, LLC (Terra-Gen, LLC’nin bir yan kuruluşu) ile bir satın alma anlaşması imzaladığını duyurdu. Santrallerden birinin bitişiğinde bir yeşil alan geliştirme alanı ve yetersiz kullanılan bir iletim hattı bulunuyor. Satın almanın, yasal düzenlemelere ve diğer geleneksel kapanış koşullarına bağlı olarak 2021’in ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

2021 yılının Nisan ayında, jeotermal santralleri de içeren yatırım şirketi ECP tarafından Terra-Gen’in satın alındığını bildirmiştik. Bu anlaşmayı şimdi Ormat ile görmek çok ilginç.

Anlaşma şartlarına göre Ormat, TG Geothermal Portfolio, LLC’ye aşağıda açıklanan varlıklara sahip olan bir varlık portföyündeki öz sermaye paylarının % 100’ü için 171 milyon $ ödeyecek ve aşağıdaki gibi yaklaşık 206 milyon $ ‘lık borç ve ilgili kiralama yükümlülüklerini üstlenecektir.

Devralınan kuruluşlar, diğer şeylerin yanı sıra aşağıdaki varlıklara sahiptir:

Nevada’da faaliyet gösteren iki jeotermal enerji santrali: 56 MW (net) Dixie Valley jeotermal enerji santrali, Nevada’daki en büyük jeotermal enerji santrallerinden biri. Dixie, elektrik üretimini 2038’de sona eren uzun vadeli bir PPA kapsamında Southern California Edison’a (SCE) ve elektrik üretimini Aralık 2025’te sona erecek bir PPA kapsamında NV Power, Inc.’e satan 11,5 MW Beowawe jeotermal enerji santrali satıyor.

Ormat Technologies CEO’su Doron Blachar, “Bu işlem, Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında ve özellikle Nevada’daki liderlik pozisyonumuzu güçlendiriyor ve her eyaletin hizmet birimlerinin genişleyen temizliğini karşılamasına yardımcı olmak için hem California hem de Nevada’ya elektrik sağlama yeteneğimizi artırıyor. Bu işlem, M&A faaliyetleri aracılığıyla jeotermal portföyümüzü geliştirme stratejik hedefimizle uyumludur. Sinerji sağlayarak ve edinilen varlıkların üretimini ve verimliliğini artırarak değeri ortaya çıkarmak için ayırt edici temel yeteneklerimizden yararlanabileceğimize eminiz. Ek olarak, getirilerimizi en üst düzeye çıkarmak için, üstlenilen borcun maliyetini zaman içinde azaltmak için güçlü bilançomuzu ve düşük maliyetli sermaye kaynaklarımızı kullanmayı planlıyoruz. Projelerin yetenekli çalışanları ile birlikte, edinilen varlıkların karlılığını ve değerini önemli ölçüde artırabileceğimize inanıyorum.”

Bu satın alma, Ormat’ın değer yaratan girişimler konusundaki stratejisiyle uyumlu. Ormat’ın elektrik segmenti büyüme planlarını hızlandırır Bu satın alma, Ormat’ın organik büyüme ve M&A işlemleri yoluyla karlı Elektrik segmentini geliştirme stratejik hedefiyle uyumludur. Ormat, teknolojik uzmanlığıyla, projelerin jeotermal gelirini ve FAVÖK’ünü % 20’den fazla artırmak için önümüzdeki dört yıl boyunca işletme varlıklarının verimliliğini ve üretkenliğini optimize edebileceğinden emin. Ormat ayrıca yakınlardaki sıfırdan kaynakların kullanılması yoluyla varlıkları daha da genişletmeyi planlıyor.

Biriktirici işlem – İşletmekte olan iki elektrik santrali, PPA’lar altında elektrik satmaktadır. Ormat, bu varlıkların 2022’de 55 milyon dolar gelir ve yaklaşık 37 milyon dolar FAVÖK üretmesini bekliyor. Ormat yönetimi, kapanış için 2021 kılavuzunu güncellemeyi bekliyor.

Önemli stratejik sinerjiler – Ormat’ın Nevada’daki enerji santrallerine operasyonel yakınlık, teknolojimizi ve uzmanlığımızı kullanarak varlıkların genişletilmesi ve Ormat’ın güçlü bilanço pozisyonu tarafından desteklenen mevcut borç yapısının yeniden finanse edilmesinin bir kombinasyonu yoluyla iyileştirilmiş verimlilik ve maliyet tasarrufu sağlanması bekleniyor.

Nevada ve California’yı birbirine bağlayan iletim hattı – İşlem, CAISO ile doğrudan bağlantısı olan, maddi olarak yeterince kullanılmamış bir iletim hattını içerir. Bu iletim hattı, gelecekte Ormat’ın ek kapasiteyi Nevada’dan Kaliforniya enerji pazarına üçüncü taraf şebeke bağlantısına tabi olarak transfer etme yeteneklerini geliştirmesine izin verebilir. Bu varlık, gelecekte Ormat’ın elektrik iletim masraflarını önemli ölçüde azaltabilir veya üçüncü şahıslardan ek gelir kaynakları sağlayabilir.

Satın almanın danışmanları, Ormat’ın hukuk danışmanı olarak Norton Rose Fulbright ve Ormat’ın Mali Danışmanı olarak görev yapan Citi idi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy