Haberler

Ormat, Nevada’da hibrit jeotermal-güneş enerjisi santralinde faaliyete başladı

Tungsten jeotermal enerji santrali, Nevada (kaynak: ekran görüntüsü, YouTube / Ormat)
Cannur Bozkurt 15 Ağu 2019

Enerji alıcıları ile yapılan yenilikçi bir portföy sözleşmesiyle desteklenen Ormat Technologies, Nevada Tungsten Dağı'nda hibrit güneş-jeotermal santralinin ticari faaliyetlerine başladı.

Geçtiğimiz hafta Ormat Technologies Inc., Nevada, Churchill County’de Tungsten Dağı jeotermal projesinin 7 MW’lık bir AC güneş enerjisi genişletmesi olan, şirketin ilk jeotermal ve güneş hibrit projesinin ticari faaliyetine başladığını duyurdu. Tungsten Solar genişlemesi, Temmuz 2019’da ticari faaliyete başladı.

Tungsten Solar enerji santralinden üretilen elektrik, ekipmanın Tungsten jeotermal tesisinde enerji kullanımını dengelemek için, Güney Kaliforniya Kamu Enerji Kurumu (SCPPA) portföy sözleşmesi kapsamında proje tarafından sağlanan yenilenebilir enerjiyi artırmak için kullanılacak.

SCPPA ve Los Angeles Su ve Enerji Dairesi (LADWP), bu gelişmeyi, yenilenebilir tesislerinin üretimini en üst seviyeye çıkarmak ve kömür enerjisinden uzaklaşmaya devam etmek için güvenli bir güç kaynağını koruyarak ilerletmek isteyen yenilikçi portföy sözleşmeleri yoluyla mümkün kılma vizyonu ile gerçekleştirdi.

Ormat’ın CEO’su Isaac Angel “Ormat jeotermal enerji liderliğinden daha geniş kapsamlı, yenilenebilir enerji sektöründe liderliğe geçmeye devam ederken, ilk hibrid projemiz gelecekteki genişlemeler için bir yol haritası sunuyor. Tüketicilere ek yenilenebilir enerji sağlamak için kapasiteyi minimum maliyetle genişletme konusundaki uzmanlığımızı artırdık” dedi.

Bu planlı yaklaşımı daha önce sizlerle de paylaşmıştık.

Kaynak: ThinkGeoEnergy