Haberler

ORNL, ABD’de akışkandan lityum geri kazanımı için yeni bir teknoloji keşfedildi

Jeotermal santral, Salton Denizi / Kaliforniya (kaynak: flickr / monikomad, creative commons)
Cannur Bozkurt 31 Oca 2020

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı'ndaki bilim insanları, jeotermal akışkandan daha verimli lityum ekstraksiyon yöntemi sağlayacak bir iyileştirilme süreci üzerinde çalışıyorlar.

Green Car Congress tarafından yakın zamanda yayınlanan bir makale, Journal of Physical Chemistry C (Fiziksel Kimya Dergisi)’nde jeotermal akışkandan lityumun geri kazanılmasına yönelik yeni yaklaşım hakkında anlatılan çalışmaları paylaşıyor.

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda bilim insanlarının çalışmaları, ABD Enerji Bakanlığı’nın Kritik Malzemeler Enstitüsü için yapılan işlerin bir parçasıdır. Bilimsel çalışmalar, lityum-alüminyum tabakalı çift hidroksit klorür (LDH) sorbentinin rafine edilmesine odaklanıyor – böylece tahmin – jeotermal tesislerdeki konsantre akışkanlardan daha etkili bir şekilde lityum tuzlarını geri kazanabiliyor.

Jeotermal akışkan, milyonda lityum başına 250 ila 300 parça (ppm) içerebilir. Kaliforniya Salton Denizi’ndeki tek bir jeotermal enerji santralinden yılda 15.000 metrik tona kadar lityum karbonatın geri kazanılabileceği tahminleri var. Bölgenin Amerika Birleşik Devletleri’nde mineral bakımından en zengin jeotermal akışkan olduğuna inanılıyor. Şu anda bölgede planlanan 13 jeotermal santral daha bulunmaktadır.

Makalenin tamamınına buradan erişebilirisniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy