Haberler

Orta Alberta, Kanada’daki bölge halkı jeotermal potansiyelini araştırmayı planlıyor

Kanada, Alberta, Grande Prairie, şehrinin havadan görünümü (Kaynak: Wikipedia Commons, CC, By: Qyd)
Cannur Bozkurt 24 Şub 2020

Kanada'nın Alberta eyaletindeki iki belediye jeotermal gelişme potansiyelini araştırmak için fon arıyor.

Kanada Alberta’dan gelen yerel haber, Edmonton’un kuzeybatısında Orta Alberta’da iki yerleşim merkezi olan Whitecourt ve Fort Assiniboine’nin jeotermal potansiyeli olup olmadığını araştırmayı planladıklarını bildirdi.

Potansiyel olup olmadığını belirlemek için, Whitecourt şehri, bir jeotermal fizibilite çalışmasına fon sağlamak için Alberta Halkı Ortaklığı (ACP) kapsamında bir hibe başvurusu yapmayı planlıyor.

2017 yılında, Kuzey Alberta Kalkınma Konseyi tarafından her iki bölgenin güçlü jeotermal enerji potansiyeline sahip olduğunu belirleyen bir çalışma yapılmıştı.

Bu, Saskatchewan, Britanya Kolumbiyası ve Alberta’da jeotermal gelişmelerle ilgili devam eden projelere artan bir ilgiye neden oldu.

3 ila 5 MW jeotermal santraline sahip bir eko-endüstriyel parkın bir bölümünde jeotermal enerjiyi kullanma planları ile Greenview Belediye Bölgesi, Grande Prairie County ve Grande Prairie Şehri’nin bir başka örneği daha mevcut.

Isı ve hatta enerji üretiminde kullanılmak üzere jeotermal uygulamaya uygun akışkana sahip olabilecek terk edilmiş petrol kuyuları da dahil olmak üzere Whitecourt / Woodlands County’de gelişme potansiyeli tespit edilmişti.

Terrapin Geothermics tarafından yapılan bir araştırma, Whitecourt Şehri ve Fort Assiniboine Hamlet’i de içine alan  10 kilometre çapında bir alan belirledi. Hatta alanda, elektrik üretimi için 200 ila 250 santigrat derecede sıcak akışkan belirtileri dahi bulunmakta.

Kaynak: ThinkGeoEnergy