Haberler

Parfüm projesi Toskana’nın en iyilerini – jeotermal ve şarabı birleştiriyor

Montalcino manzarası, Toskana/ İtalya (kaynak: flickr/ Eric Huybrechts, creative commons)
Merve Uytun 31 Ağu 2021

İtalya/Toskana'da jeotermal enerji kullanarak yerel şarapların damıtılmasıyla parfüm üretmeye yönelik yenilikçi bir proje.

Jeotermal enerji, elektrik üretiminin ötesinde pek çok fırsat sunuyor ve yerel ekonomiler için çeşitlendirmede oynayabileceği rolü vurgulamıştık. Greenreport’ taki bir makaleye göre Turizm sektöründen tarım-gıda sektörüne kadar pek çok örnek var ve araştırmalar sayesinde daha da genişleyebilirler.

Por Fear 2014-2020 kapsamında Toskana Bölgesi tarafından garanti edilen ortak finansman sayesinde, bölgede düşük maliyetli enerji kaynakları kullanılarak yerel şarapların damıtılmasıyla yenilikçi parfümlerin üretimi olan Divine Perfumes projesi yürütülmektedir. Lider Speziale Laurentiani ve Geo enerji hizmetinden Pisa Üniversitesi’ndeki Magona teknoloji merkezine kadar uzanan ortaklarla birlikte proje, şarap endüstrisinden gelen atıkları – prina gibi – önemli ticari ilgiye sahip şarap ürünlerine (polifenolik özler, yağ, üzüm çekirdeği ve etil alkol) dönüştürmeyi amaçlıyor.

Divine Perfumes – Magona Teknolojik Kutbundan detay – yenilenebilir jeotermal enerji kullanımı yoluyla şarap endüstrisinden kaynaklanan atıkların değerlendirilmesi için yenilikçi bir sürecin ticari öncesi gösterimini amaçlıyor. Ticari öncesi gelişmeyi desteklemek için, bir pilot tesiste deneme aşaması, kalite ve pazar değerlendirmeleri için yeterli miktarda ürün elde etmeyi ve özellikle prosesin şartlandırılmasıyla ilgili olanlar olmak üzere sürecin en yenilikçi yönlerini tanımlamayı mümkün kılacaktır.

Yenilenebilir enerji üretimi için endüstriyel tesislerin büyük ölçüde yayılması ve elektrikli mobilitenin hızlı büyümesi ile ekolojik geçişi desteklemek, birden fazla hammaddenin tedarik zincirlerini derinlemesine gözden geçirmek anlamına gelir. Örneğin, Dünya Bankası küresel olarak – küresel ısınmayı sanayi öncesi döneme kıyasla + 2 ° C’de tutmak istiyorsak – yalnızca lityum üretimi ile 3 milyar tondan fazla mineral ve metale ihtiyaç duyulacağını belgeliyor. 2050’den çok önce neredeyse %500 büyümesi gerekecek.

Avrupa düzeyinde, AB Komisyonu 2050 yılına kadar lityum ihtiyacında yaklaşık 60 kat artış tahmin ediyor ve bu metali Eski Kıta’nın gelişimi için kritik hammaddeler arasına dahil etti. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, “Fosil yakıtlara olan mevcut bağımlılığın yerine kritik hammaddelere olan bağımlılığı koymayı göze alamayız – basit gerçek şu ki, büyük ölçüde, standartları çok daha düşük olan ülkelerden gelen sürdürülemez hammaddelere bağımlıyız. Çevresel ve sosyal sorunlar, daha az özgürlük veya istikrarsız ekonomiler.”

Bu açıdan jeotermal enerji, sadece yenilenebilir bir enerji kaynağı değil, aynı zamanda lityum için sürdürülebilir bir tedarik kaynağı temsil etmektedir. Ayrıca Larderello’da, keşfedilmeyi bekleyen bölgenin endüstriyel gelişimi için bir şans olan geleneksel olmayan jeotermal lityum yatakları zaten tespit edildi: “Jeotermal lityum – bu konuda Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC) tarafından açıklıyorlar – neredeyse sıfır çevresel etkiye sahip olması ve marjinal bir su ve toprak kullanımı içermesi bakımından geleneksel olarak çıkarılan lityumdan farklıdır. Geleneksel ekstraksiyon yöntemleri, bu değerli metali üretmek için buharlaştırma işlemlerine dayanır. Jeotermal santrallerde ise lityum açısından zengin akışkan, jeotermal kuyulardan doğrudan yüzeye pompalanır. Akışkan tarafından taşınan ısı yenilenebilir enerji üretmek için kullanılırken, lityum, kuyuya yeniden enjekte edilir. Bu nedenle tek bir jeotermal enerji santrali, sıfır karbonlu bir süreçle elektrik, ısıtma, soğutma ve lityum gibi hammaddeler üretebilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy