Haberler

Paris İklim Anlaşması TBMM Genel Kurulu’nda oy birliği ile kabul edildi

TBMM'den bir görünüm
Merve Uytun 6 Eki 2021

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu’nda Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı gündemine tekrar alacağını açıklamıştı. Bugün, Paris İklim Anlaşması TBMM Genel Kurulu’nda oy birliği ile kabul edildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı web sayfasında yer alan bir habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan Anadolu Ajansı muhabirine “Paris Anlaşması’nın onay sürecini kasım ayında Glasgow’da yapılacak İklim Değişikliği Zirvesi’nden önce tamamlamış olacağız.” Dedi ve “Yeşil kalkınma devriminin gerektirdiği yapısal dönüşümün rehberliğinde tüm orta ve uzun vadeli kalkınma programlarımızı hazırlayıp uygulayacağız.” Sözleriyle geleceğe dair görüşlerini belirtti.

Bugün, TBMM Genel Kurulunda Paris İklim Anlaşması görüşmeleri yapıldı. Görüşmelerin ardından yapılan oylamada 353 milletvekili oy kullandı ve oy birliği ile Paris Anlaşması’nın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

Sera gazlarının salınımını küresel düzeyde düşürmek, küresel ortalama sıcaklık artışını 2° C ile sınırlandırma amacı ile 190 ülkenin katılımıyla Paris’te, Aralık 2015’te yapılan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği  Konferansı’nda onaylanan İklim Anlaşması tekrar Türkiye’nin gündeminde. Ulusal basın ve internet medyasında yayınlanan haberlere göre Paris İklim Anlaşmasının onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun teklifi TBMM Çevre Komisyonundan sonra Dışişleri Komisyonunda da görüşüldü. Yeşil Gazete’de yer alan habere göre TBMM’nin iki komisyonundan geçen teklifin bugün Genel Kurulda görüşülmesi ve kabul edilmesi bekleniyordu.

Bu gelişmelerin Türkiye’de jeotermal endüstri başta olmak üzere yenilenebilir Enerji kaynaklarının kullanımında önemli bir açılım sağlaması bekleniyor.

Kaynak: Sözcü Gazete