Haberler

Peru’da enerji güvenliği için jeotermalin dikkate alınması gerekiyor.

Hualca gayzer, Peru (kaynak: EDC)
Merve Uytun 30 Eyl 2021

EDC’ ye göre Jeotermal enerji, sürdürülebilir enerji arzında istikrar sağlayabilir ve bu nedenle Peru'da yenilenebilir enerjilerin genel tanıtımında dikkate alınması gerekir

Geothermal Major Energy Development Corp.’un (EDC) Peru’daki yan kuruluşu olan EDC Peru, ThinkGeoEnergy ile paylaşılan bir basın açıklamasında şirket, Peru devletini hizmet/tedarik güvenliğini ve sürekliliğini dikkate alarak yenilenebilir enerji teknolojilerini teşvik etmeye çağırıyor.

Energy Development Corporation Peru’da (EDC Peru) Ülke Başkanı Franklin Acevedo “Rüzgar ve güneş enerjisinin gelişimi, jeotermal enerjinin gelişimi ile el ele gitmelidir, çünkü hava koşullarına bağlı olmaksızın, güvenlik ve sürekliliği sağlayacak, elektrik servisine yılın 365 günü 7/24 elektrik üretebilen yenilenebilir bir enerjidir.” dedi.

Mevcut projeksiyonlara göre, birkaç yıl içinde ülke bir enerji kriziyle karşı karşıya kalabilir, bu nedenle, matrisi çeşitlendirmek ve güçlendirmek için daha fazla konvansiyonel olmayan yenilenebilir üretim kaynağı dahil etme hedefini dikkate alarak enerji planlaması yapmak önemlidir. Acevedo “Daha önce de başımıza geldi, arz azlığı karşısında maliyetlerin arttığını deneyimledik.” dedi ve “Kaynaklar açısından bu kadar zengin olan ve dünyada örnek olarak başarılı deneyimlere sahip olan Peru’nun böyle olması çok yazık olur” diye ekledi.

Bu bağlamda, girişi yakın olan ve çok rekabetçi fiyatlarla rüzgar ve güneş teknolojilerine destek sağlayan bir plana sahip olmanın önemli olduğunu belirtti. Bu görüşe göre, jeotermal enerji -yüksek güvenilirliği ile- YEK’lerin (Yenilenebilir enerji kaynaklarının) ve Peru elektrik sisteminin geliştirilmesi için yeterli destek olabilir.

“Jeotermal enerjiyi teşvik etmek, enerji matrisinin ademi merkeziyetçiliğini ve çeşitlendirilmesini teşvik edecek; Hava dalgalanmalarından bağımsız olarak güney bölgelere istikrarlı ve kesintisiz üs gücü getirecek. Ayrıca jeotermal enerji, güneye baz enerji sağlamak için daha ucuz bir seçenek olarak değerlendirilebilecek, çevredeki topluluklara katma değer sağlayacak bir ısı kaynağıdır” diye vurguladı EDC Peru temsilcisi. Ayrıca  “Piyasaya kabul edildikten sonra jeotermal, MW başına 40-50 dolar arasında bir fiyata sahip olacak ve mevcut olanlara (ülkenin güneyinde mevcut) kıyasla ekonomik tabanlı bir teknoloji haline gelecek. Acevedo, “pazara girmemize ve daha sonra güçlenmemize, büyümemize ve şüphesiz tüm teknolojilerin yaptığı gibi özgürce rekabet etmemize izin veren bir kamu politikasına ihtiyacımız var ” dedi.

Söz konusu açıklamalar, Peru’da geleneksel olmayan çeşitli yenilenebilir projelerin geliştirilmesinin ele alındığı 10. Yenilenebilir Enerjiler Konferansı’nın “Peru’da yenilenebilir enerjilerin zorlukları ve potansiyeli: Yeni bir Sürdürülebilir Enerji Matrisine Doğru” panelinde yapıldı.

Panele ayrıca Enel’in geliştirme müdürü Claudio Helfmann; Engie’nin geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı Gabriel Souza, moderatörlüğünde Enerji ve Maden Bakanlığı Elektrik eski müdürü Roberto Tamayo ile her bir yenilenebilir teknoloji için mevcut zorlukların altını çizdi.

“Uluslararası deneyimlerden ders almalı ve enerji çeşitliliğinin öncelikli olması gereken bir plan yapmalıyız. Aynı şekilde, piyasayı açmaya ve enerjiyi enerjiden ayırmaya, distribütörlerle zaman blokları ile ihale etmeye ve elektrik arzının güvenliğini sağlamaya ihtiyaç var” diyen Peru Yenilenebilir Enerjiler Derneği’nin tahminlerini de sözlerine ekleyen Franklin Acevedo, Topluluklar üzerinde yüksek etkiye sahip sosyal programların eşlik ettiği bölgelere doğrudan gidebilecek 11.000 milyon doların olduğunu söyledi.

Peru’da EDC

Peru’da, EDC’nin geliştirilmekte olan iki jeotermal imtiyazı var: Achumani (Arequipa) ve Quello Apacheta (Moquegua), her ikisinin de ilk kurulu gücü 100 MW olacak. Tacna bölgesindeki MEN’den bekleyen dört yetkilendirme onayı talebi var. Bu projeler, başlangıçta 300 MW’ın üzerinde planlanan kurulu güce sahip, bu nedenle büyük ölçekli bir yatırımı temsil ediyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy