Haberler

Peru’da gündemde 20 jeotermal proje

Peru projeler
Merve Uytun 16 Eki 2021

Peru Enerji ve Maden Bakanlığı, Peru Yenilenebilir Enerji Birliği'ne (SPR) göre, özellikle ülkenin güneyindeki jeotermal projeler için 20 yetkilendirme talebi kaydetti.

Ülkede elektrik üretmek için kullanılan enerji matrisi, hidroelektrik ve gaz yakıtlı termik santrallere göre %95, rüzgar ve güneş enerjisine göre %5’tir. Ancak, Peru’da henüz kullanılmayan ve ilk adımlarını atmaya başlayan başka bir teknoloji daha var: jeotermal enerji, geçen hafta Peru’dan Revista Minería & Energía’da bir makale.

Peru Yenilenebilir Enerji Birliği (SPR) başkanı Brendan Oviedo Gestión’a verdiği demeçte, bugün Enerji ve Maden Bakanlığı’nın özellikle güneyde jeotermal projelerin geliştirilmesi için 20 yetkilendirme talebi kaydettiğini söyledi.

Çalışmalar başlar

Halihazırda çevresel etki çalışmaları geliştirmeye başlayan şirketler olduğuna dikkat çekti. Bu yılın ortasına kadar, Energy Development Corporation’dan (EDC) bu tür iki proje biliniyordu ve prosedürleri başlatıyordu: Arequipa’daki Uchumani ve Moquegua’daki Quello Apacheta, her ikisi de 1 milyar ABD Doları karşılığında.

20 projenin tamamlanması halinde 15 milyar ABD doları tutarında yatırım yapılabilir.

Potansiyel

Güneyde genel olarak 3.000 MW’lık bir üretim potansiyelinin tespit edildiğini açıkladı. Rüzgar ve güneş santrallerinin (rüzgar olmadığında veya her durumda geceleyin enerji arzını kesen) aksine, jeotermal santrallerle elektrik üretimi 7 / 24 süreklidir.

Peru Yenilenebilir Enerji Birliği (SPR) başkanı Brendan Oviedo, genel olarak, rüzgar ve güneş dahil olmak üzere Yenilenebilir Enerji (YEK) üretim teknolojilerinin, artık bir sübvansiyon gerektirmeyecek şekilde (geçmiş ihalelerde olduğu gibi) giderek daha düşük maliyetlerle geliştiğini ve ürettiğini ve elektrik fiyatlarını düşürmeye yardımcı olabileceğini söyledi. Ancak Minem’in yine de Osinergmin tarafından önerilenler gibi düzenleyici değişiklikleri uygulaması gerektiğini, böylece aşağıdaki ihalelerde YEK projelerinin elektrik (kurulu kapasite) değil, yalnızca enerji satışı için teklif vermesine izin verildiğini söyledi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy