Haberler

PetroChina, jeotermal ve güneş enerjisine odaklanarak yenilenebilir enerji stratejisi belirliyor

PetroChina web sitesi afişi (kaynak: PetroChina web sitesi)
Merve Uytun 12 Eyl 2021

Çin'in en büyük petrol şirketi, 2050 yılına kadar net sıfır karbon hedefiyle, başta jeotermal ve güneş olmak üzere yenilenebilir enerjilere yöneliyor.

Çin’in en büyük petrol şirketi PetroChina, karbon ayak izini azaltmak amacıyla yenilenebilir kalkınmaya geçişini hızlandırmayı planlıyor. 2035 yılına kadar PetroChina’nın hedefi, üretiminin üçte birini yenilenebilir enerjiye tahsis etmektir. Yenilenebilir enerji stratejileri güneş ve jeotermal üzerine odaklanacak.

PetroChina’nın karadaki geniş alanları, yenilenebilir enerji stratejileri için büyük bir avantaj olacak. Şirket, 15 petrol sahasında 1,6 milyar tona kadar kömür eşdeğeri jeotermal kaynaklar geliştirebileceğini tahmin ediyor. Bu potansiyel gelişimin çoğu Huabei, Dagang ve Jidong petrol sahalarında. PetroChina, 2021’in ilk yarısında jeotermal ısıtma alanının kapsamını 10 milyon metrekare artırdı.

PetroChina Başkanı Huang Yozhang’a göre, halihazırda yapım aşamasında olan jeotermal, rüzgar ve güneş enerjisi projelerinin toplam kapasitesi 350.000 ton kömür eşdeğeri. 2021 yılı sonuna kadar şirket, 3,45 milyon ton eşdeğer kömürle tamamen yenilenebilir enerji üretimine sahip olmayı planlıyor.

PetroChina’nın diğer çabaları arasında hidrojen dolum istasyonlarının inşası ve karbon yakalama ve depolama araştırmaları ve geliştirmeleri yer alıyor. Şirketin nihai hedefi, 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşmaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy