Haberler

Petrol boru hattı firmasına sera gazı kredisi satan Kanada jeotermal projesi

Valemount üzerinden bir görünüm, BC, Kanada (kaynak: Borealis GeoPower)
Cannur Bozkurt 16 Ara 2020

Kanada, BC Valemount’da planlanan jeotermal bölgesel ısıtma projesi, bir petrol boru hattı şirketine sera gazı kredilerinin satışı konusunda anlaşmaya vardı.

Kanada’nın Britanya Kolombiyası’ndaki Valemount köyü, geliştirici Borealis GeoPower ile birlikte bir jeotermal bölge ısıtma projesi planlamaktadır. Kasım ayında köy, proje için iki hibe başvurusunda bulundu.

Başvurular kapsamında köy tarafından yönetilecek sistemin mülkiyeti ve işletimi de dahil olmak üzere proje ile ilgili detaylar ortaya çıkarken, Borealis GeoPower’ın işletme gelirinden % 49 pay alacak. Geliştirici Borealis, CleanBC Topluluklar Fonu kapsamında finanse edilmeyen maliyetlerin % 26,7’sini karşılama yükümlülüğü olacak.

Bölgeden ayrıca, Alberta’dan British Columbia, Kanada kıyılarına ham ve rafine petrol taşıyan bir boru hattı olan Trans Mountain Pipeline’ın proje tarafından üretilen sera gazı kredilerini satın almayı kabul ettiği bildirildi. Bu krediler, projenin işletme geliri olarak kabul edilecektir.

Planlanan jeotermal bölgesel ısıtma, önce belediye tesislerini ve ardından konut binalarını ısıtmak için iki kuyu ve ilgili boru sistemi ile beslenecektir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy