Haberler

Petrol kuyularının jeotermal ısı ve enerjiye dönüşümünü keşfetmek için araştırma ortaklığı

Kaliforniya, Merkez Vadi petrol kuyuları
Cannur Bozkurt 30 Kas 2020

Yeşil enerji teknolojisi oyuncusu Petrolern LLC ve Southern Company, petrol kuyularının karlı bir şekilde jeotermal enerji kullanımına dönüştürülmesine yardımcı olacak bir araştırma işbirliğini duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Petrolern LLC, petrol ve gaz kuyularının karlı jeotermal ısı ve elektrik üretim kaynaklarına dönüştürülmesi ve Güneydoğu ABD’deki jeotermal fırsatları değerlendirmek için Southern Company, Research & Development ile bir araştırma işbirliği üzerinde anlaştı. Ortaklık, basitçe terk edilen ve olumsuz çevresel etkilere sahip olabilen düşük verimli petrol ve gaz kuyularıyla ilgili önemli bir soruna çözüm olmayı öngörüyor.

1 Ekim 2020’de bildirildiği üzere, Teksas, Houston Chronicle sayısında yer aldığı üzere, şu anda terk edilmiş kuyularda tahmini 117 milyar dolarlık bir temizlik sorunu yaşanıyor. Terk edilmeden önce uygun petrol ve gaz kuyularının belirlenmesi ve jeotermal temiz enerji kaynaklarına dönüştürülmesinin birçok avantajı var. Çevreyi korumanın yanı sıra, jeotermal enerjiden yıllarca sürecek ek gelir akışı üretilebilir.

Petrolern LLC, uygun son aşama petrol ve gaz kuyularını temiz ve düşük maliyetli jeotermal enerji kaynaklarına dönüştürmek için jeoloji, jeomekanik, kuyu bütünlüğü, altyapı ve ekonomik hususları entegre eden yeni bir iş akışı ve tarama aracı geliştirdi. Bu teknoloji, petrol ve gaz endüstrisini jeotermal enerji kullanarak operasyonlarını daha çevre dostu bir şekilde güçlendirmeye teşvik ediyor ve aynı zamanda kamu hizmeti şirketlerine ve hanelere ısı ve elektrik sağlamayı hedefliyor.

Ortaklar, metodolojinin yaygın bir şekilde uygulanmasını sağlamak için elektrik hizmetleri, petrol ve gaz şirketleri, eyalet jeologları, akademi ve ulusal laboratuvarların önde gelen uzmanlarıyla görüşmeler yapıyor. Pilot jeotermal projeler, olası düşük sıcaklık jeotermal oyun parkurlarını haritalamak için daha önce yapılan çalışmalara dayanarak Güneydoğu ABD’de yapılacak. Ancak Petrolern, ülkenin başka yerlerinde ve uluslararası alanda benzer fırsatları da tarayarak, inceliyor.

ABD’deki jeotermal enerji üretimi esas olarak derin sıcak volkanik kayalardan kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, daha sığ düşük sıcaklıktaki tortul kaya oluşumlarından maliyet etkin bir şekilde üretim, halihazırda açılmış petrol ve gaz kuyularının yeniden değerlendirilmesi ve bunların jeotermal kuyulara dönüştürülmesi veya ısı ve hidrokarbonların birlikte üretilmesi için fırsatlar mevcuttur.

Şirket, ABD ve uluslararası çapta seçenekleri araştırıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy