Haberler

Petrol ve gaz kuyularının jeotermal enerji üretimine dönüştürülmesi çabalarına hibe

Colorado, Weld County'deki petrol kuyusu (kaynak: flicr / CL.Baker, creative commons)
Cannur Bozkurt 23 Kas 2020

Transitional Energy, petrol ve gaz kuyularının ve ilgili altyapının, jeotermal enerji üretim tesislerine dönüştürülmesine yönelik çalışmaları için devletten 500.000 $ hibe aldı.

ABD merkezli Transitional Energy (TE), Ekonomik Kalkınma ve Uluslararası Ticaret Ofisi’nden (OEDIT) 500.000 $’lık Gelişmiş Endüstriler Hibesi aldığını duyurdu. OEDIT, bu hibeleri, Colorado ekonomisini destekleyen yenilikçi teknolojilerin ve ürünlerin ticarileştirilmesini desteklemek için kavram kanıtı ve erken aşama şirketlere sağlıyor. TE, aldığı hibeyi, petrol ve gaz kuyularının ve ilgili altyapının jeotermal enerji üretim tesislerine dönüştürülmesini ve geliştirilmesini desteklemek için kullanacak. Petrol ve gaz üretimi uzun zamandır Colorado’nun ekonomik büyümesinin altında yatan kilit bir endüstri olmuştur. Devlet yenilenebilir enerji üretimine geçtikçe, TE mevcut enerji varlıklarını kullanarak, ilgili işgücü için fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye adil bir geçiş sağlayacak.

Transitional Energy Kurucu Ortağı ve CEO’su Salina J. Derichsweiler şöyle diyor: “Bu hibe, 1. Aşama Saha Seçimi Testimizi başarıyla yürütmek için TE’ye anlamlı bir fon sağlıyor. Bu aşamada öğrendiğimiz bilgiler, işimizi ticari, şebeke ölçeğinde, düşük sıcaklıkta jeotermal enerji üretimine hızlandıracak. Colorado’nun kuyularının bolluğu, mevcut iş gücü ve destekleyici, düzenleyici ortam, bu yeni yenilenebilir enerji kaynağını geliştirmemiz için onu en uygun durum haline getiriyor.”

OEDIT’den: “AI Hızlandırıcı Hibe program, bu döngüde 100 başvuru aldı. Başvurular, iş, teknik ve finans uzmanlarından oluşan komitelerin yanı sıra sektöre özel bir uzman tarafından incelendi. 24 şirket, tam AI komitesiyle Ekim ayında bir sunum oturumuna katılmaya davet edildi. Nihai tavsiyeler 19 Kasım 2020’de Ekonomik Kalkınma Komisyonu tarafından onaylandı.”

TE, termal enerjiyi çıkararak ve kullanıma hazır modüler güç üretim birimlerini entegre ederek mevcut petrol ve gaz kuyularını temiz, temel yüklü güç jeneratörlerine “dönüştürecek”. Enerji başlangıçları, çevre danışmanlığı, petrol ve gaz ve doğal kaynak finansmanı alanlarında 71 yılı aşkın birleşik deneyimden yararlanan TE, sondaj ve keşif ihtiyacını ortadan kaldırarak geleneksel jeotermal enerji kaynaklarıyla ilişkili büyük sermaye riskini çözerek, mevcut enerjiyi varlıkları yenilenebilir güç ile kullanacak.

TE, Saha Seçimi Testinin başarıyla tamamlanmasının ardından, Colorado’daki bitişik yük merkezlerine veya bitişik enerji pazarlarına elektrik satma becerisine sahip şebeke ölçeğinde bir elektrik üretim şirketi olmak için ek varlıklar geliştirmeyi planlıyor. Karbonsuz bir elektrik geleceğine doğru, dünyaya güç sağlamak için her türlü yenilenebilir enerjiye ihtiyacımız var. Jeotermal enerji temiz, yenilenebilir ve en önemlisi temel yüktür.

Kaynak: ThinkGeoEnergy