Haberler

PGE, 2024 yılına kadar 883 MW jeotermal kapasite hedefliyor

Lumut Balai jeotermal santrali, Endonezya (kaynak: WIKA)
Merve Uytun 6 Tem 2021

PT Pertamina Geothermal Energy, Endonezya'daki jeotermal enerji üretim kapasitesini 2024 yılına kadar 211 MW artırarak 883 MW'a çıkarmayı planlıyor.

PT Pertamina’nın (Persero) jeotermal sektöründeki bir iş birimi olan Endonezya PT Pertamina Jeotermal Enerjisi (PGE), 2024 yılına kadar toplam kapasitesi 883 MW’a kadar olan bir Jeotermal Enerji Santrali (PLTP) işletmeyi hedefliyor.

Hedef, PT Pertamina Jeotermal Enerji’nin Hükümet ve Halkla İlişkiler Müdürü Sentot Yulianugroho tarafından bugün medyayla yapılan tartışmalarda aktarıldı. Partisinin şu anda birkaç PLTP kapasitesi geliştirmesine odaklandığını söyledi.

“Şu anda 883 MW’lık 2024’te hedeflenecek birkaç jeotermal kapasite geliştirmesine odaklanıyoruz” dedi.

Ardından kurulu güç 2029-2030 yılları arasında daha da artarak 1.300 MW’a çıkacak.

“2029-2030 hedefinin yaklaşık 1300 MW veya PGE’den 1,3 GW olacağı konusunda iyimseriz” dedi.

Ayrıca, PGE’nin şu anda jeotermalden çıkarılabilecek çeşitli türev ürünlerle ilgili birkaç çalışma yürüttüğünü söyledi.

“Gelecekte EBT’nin gelişimini de destekleyebilecek jeotermalden türev ürünlerden biri olması beklenen yeşil hidrojen konusunda yoğun araştırmalar yapılıyor” dedi.

PGE verilerine göre 2019 yılına kadar Pertamina, 672 MW kurulu PLTP kapasitesine sahiptir. Pertamina, beş jeotermal alanı, üç jeotermal geliştirme projesini ve üç jeotermal arama alanını yönetmektedir.

PLTP Kamojang Unit IV, PLTP Lahendong Unit I-VI, PLTP Ulubelu Unit I-IV, PLTP Karaha Unit I ve PLTP Lumut Balai Unit I, faal olan beş jeotermal projeyi içeriyor.

Sentot, daha önce Lumut Balai Unit 2 projesinin EPCC (Mühendislik, Tedarik, İnşaat ve Devreye Alma) üretim tesisleri ve PLTP alımı için ihale sürecinde olduğunu iletmişti. Ayrıca bu projenin ancak önümüzdeki iki yıl sonra faaliyete geçeceğini tahmin ediyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy