Haberler

PGE, jeotermal kuyularda gerçek zamanlı akış ölçümü için teknoloji geliştiriyor

Flores Adası, Doğu Nusa Tenggara, Endonezya (kaynak: flickr/ Gabriel ^(oo)^, creative commons)
Merve Uytun 23 Ağu 2021

Bir PT PGE Üretim Mühendisi tarafından geliştirilen gerçek zamanlı iki fazlı akış ölçüm teknolojisi, jeotermal kuyuların üretimi kesintiye uğratmadan izlenmesine yardımcı olacaktır.

PT Pertamina Jeotermal Enerji (PGE) Üretim Mühendisi Hüsni Mubarok, jeotermal kuyuların gerçek zamanlı izlenmesi için iki fazlı bir akış ölçüm sistemi geliştirdi. Bu, jeotermal teknolojisinde, üretimi kesintiye uğratmadan potansiyel sorunları belirlemeye yardımcı olabilecek bir atılım olarak kabul ediliyor.

Teknoloji şu anda saha prototip aşamasında ve test operasyonlarından geçiyor. PT PGE, test aşamasının uygulanması için PT El Nusa Tbk (Pertamina’nın başka bir yan kuruluşu) ile bir işbirliği imzaladı. Bu anlaşmanın imzalandığını daha önce bildirmiştik.

Husni, Yeni Zelanda’daki Auckland Üniversitesi’ndeki doktora programı sırasında iki fazlı akış ölçümü için teknoloji geliştirme fikrini ortaya attı. Araştırma hem PGE hem de Üniversite tarafından desteklenmiştir.

PGE Başkanı ve Direktörü Ahman Yuniarto, “Testten sonra bu teknoloji yaygın olarak kullanılacak” dedi. “Bu aynı zamanda PGE’nin Endonezya’da ve uluslararası alanda jeotermalin gelişimine katkısıdır. Bu, bizden bu ülkeye basit bir hediyedir” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy