Haberler

PGE, Lahendong’da 500 kW’lık jeotermal binary projesini başlattı

Lahendong jeotermal sahası, Kuzey Sulawesi (kaynak: PGE)
Merve Uytun 1 Ağu 2021

PT Pertamina Jeotermal Enerji, Endonezya'nın Kuzey Sulawesi kentindeki Lahendong jeotermal sahasında 500 kW'lık binary ORC ünitesi için EPCC'yi başlattı.

Devlete ait PT Pertamina Jeotermal Enerjisi (PGE), Endonezya, Kuzey Sulawesi, Tomohon’daki Lahendong jeotermal sahasında yeni bir jeotermal girişim başlattı.

Üretim tesisleri ve tesis (PLTP) için Mühendislik, Tedarik, İnşaat ve Devreye Alma (EPCC) tedarik ihale süreci 1 Temmuz 2021’de başladı ve 500 kW’lık İkili Organik Rankine Çevrim Jeotermal Santrali’nin inşası yapılacak.

PGE Operasyon Direktörü Eko Agung Bramantyo, PGE’nin Pertamina’nın Dahili EBT stratejik proje kilometre taşlarının ve diğer EBT’nin toplam kurulu güç kapasitesinin uygulanması olarak OPEX için Yeşil Enerji ve Maliyet Tasarrufunu desteklemek üzere bir Jeotermal Enerji Santrali (PLTP) işletmeye hazır olduğunu vurguladı.

“COVID-19 salgınına rağmen, Pertamina çalışanlarının Endonezya’nın jeotermal enerjisini geliştirme konusundaki yenilik ruhu ve özverisi azalmadı. Bu, PGE’nin çevre dostu yerel enerji potansiyelini, özellikle de yalnızca yenilenebilir olduğu için jeotermal enerjiyi kullanma taahhüdünün somut bir göstergesidir” diye açıkladı Eko Agung.

1×500 kW Net kapasiteli Binary santralin kurulumunda yanıcı olmayan ve çevre dostu bir soğutucu akışkan olan R1233zd(E) çalışma akışkanının kullanılması planlandığı belirtildi. Projenin %100 hayata geçirilmesi ve 2021 Aralık ayında faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Eko Agung, Hızlı Teslimat Projesi’ne ulaşmak için bu projenin Hızlı Kazanma şeması kullanılarak gerçekleştirildiğini söyledi. Bu şema, PGE tarafından, zamanında, Bütçede, Kapsamda, Gelirde (OTOBOSOR) kalmaya yönelik bir pandemi koşulunun ortasında proje uygulamasıyla başa çıkmak için yürütülmüştür.

Bilindiği üzere Endonezya, toplam 2.133 MW kurulu gücü ile şu anda dünyada jeotermal gelişmede ikinci sırada yer alıyor. Bu arada Pertamina, şu anda PGE tarafından yönetilen jeotermal sahaların işletilmesinde 35 yıldan fazla deneyime sahiptir.

PGE Çalışma Alanının katkısı, bağımsız olarak işletilen 672 MW ve ortak işletme sözleşmeleri ile yürütülen 1.205 MW’dan oluşan Endonezya’daki toplam kurulu jeotermal kapasitenin %88’idir.

Yalnızca PGE tarafından işletilen 672 MW  6 alandan üretildi: 120 MW kurulu güce sahip Lahendong Bölgesi – Kuzey Sulawesi, 235 MW kurulu güce sahip Kamojang Bölgesi – Batı Java, kurulu güce sahip Ulubelu Bölgesi – Lampung 220 MW, Karaha Bölgesi – Batı Java 30 MW, Lumut Balai Bölgesi – Güney Sumatra 55 MW ve Sibayak Bölgesi – Kuzey Sumatra 12 MW kurulu güce sahiptir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy