Haberler

PGE, PLN ve Medco, Ulubelu ve Lahendong’da ortak çalışmaya başladı

Ulubelu Ünite 3 ve 4, Lampung, Endonezya (kaynak: Sidiq Nurbiyantoko)
Merve Uytun 10 Ağu 2021

Ulubelu ve Lahendong'daki jeotermal sahaların mevcut kapasitesini genişletme planlarını ilerletmek için PGE, PLN ve Medco Jeotermal ortak bir çalışma programının ilk aşamasını başlatıyor.

Kata Data tarafından bugün Endonezya’da bildirildiği üzere, devlete ait Pertamina Jeotermal Enerji (PGE) ve PLN GG, özel sektöre ait Medco Power Endonezya ile birlikte iki alanda jeotermal kaynaklar üzerine ortak bir çalışmanın ilk aşamasını başlatacak. Endonezya’da kaynak geliştirme konusunda bu işbirliği planlarını daha önce bildirmiştik.

Ulubelu’nun çalışma alanlarında ek jeotermal enerji üretimi potansiyeli 10 MW ve WKP Lahendong’da 5 MW’dır. PGE Kurumsal Sekreteri Sentot Yulianugroho’ya göre, bu jeotermal gelişimin mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırılması için çabalar var. Sentot  Katadata.co.id’e “Hedef bu yılın sonu veya gelecek yılın başı” dedi. Bu ortak çalışmada, üç şirket, 700 MW’lık potansiyel gelişim ile yedi bölgeye yayılmış olan ilgili Jeotermal Çalışma Alanları (WKP) üzerinde çalışmalar yapacak.

Bu yılın Ocak ayında, PLN GG ve PGE, jeotermal enerji santrallerinin geliştirilmesine ilişkin Ortak Çalışma için bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladı. Her iki taraf da, PGE’nin jeotermal çalışma alanında (WKP) jeotermal enerji kullanımının geliştirilmesi ve optimizasyonunu incelemek için ortak bir çalışma yapacak. Öte yandan, şu anda PGE, hükümetin devlete ait şirketlerin jeotermal varlıklarını birleştirme planına ilişkin kararını da bekliyor. Bir holding şirketi altına alınması planlanan üç şirket, PT Pertamina Jeotermal Enerji, PT Geo Dipa Energi (Persero) ve PT PLN Gas & Geothermal’dir.

Sentot’a göre, ilgili tüm taraflar şu anda KİT’ler Bakanlığı’nın görevini yerine getirmek için çalışmalar yürütüyor. Yapılan çalışmalar hem hukuki hem de ticari tüm yönleri kapsamaktadır. “Eğer konsolidasyon, hükümetin yetkisiyle mümkün olan en kısa sürede gerçekleşirse. Ayrıca, jeotermal enerjinin hükümetin enerji karışımı hedefine doğru geliştirilebileceği umulmaktadır” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy