Haberler

PGPC, Filipinler’de 5 yeni jeotermal proje planlıyor

Bugnay Köyü, Kalinga, Filipinler (kaynak: David Stanley / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 14 Kas 2022

Filipin Jeotermal Üretim Şirketi (PGPC), Filipinler'in Luzon kentinde farklı bölgelerde beş jeotermal proje geliştirmeyi planlıyor.

Filipin Jeotermal Üretim A.Ş. (PGPC), kazanç sağlayan bir sunum sırasında, Filipinler’de 250 ila 400 MWe potansiyel ek kapasiteye sahip beş yeni jeotermal alan geliştirme planlarını duyurdu. Beş jeotermal olasılık aşağıdaki gibidir:

  • Lubuagan / Kalinga’daki Kalinga
  • Benguet’deki Daklan
  • Cagayan’daki Cagua-Baua
  • Camarines Sur / Camarines Norte’deki Labo Dağı
  • Albay / Camarines Sur’daki Malinao Dağı

PGPC, yılın başlarında satın alınmasının ardından %100 SM Investment Corp.’a (SMIC) aittir. PGPC, Filipinler’de, her ikisi de 1979’dan beri faaliyette olan ve toplam 300 MWe kapasiteye sahip Tiwi ve Mak-ban jeotermal buhar sahalarını işletmekte ve Aboitiz Power Corp.’un jeotermal enerji santrallerine buhar sağlamaktadır.

SMIC’ye göre PGPC, hem Tiw hem de Mak-Ban’daki buhar beslemesini optimize etmeye devam edecek. İki buhar sahası arasındaki tamamlanmış sekiz ila on üretim kuyusundan yaklaşık 55 MW yeni buhar kapasitesi bekleniyor.

Filipinler Enerji Bakanlığı, 2023 yılına kadar ek 66 MW jeotermal enerji üretim kapasitesi hedefi belirledi. Bu, ülkenin enerji karışımında 2030’a kadar %35 ve 2040’a kadar %50’lik uzun vadeli yenilenebilir enerji hedefine katkıda bulunacak. Filipin Hükümeti tarafından bu hedeflere ulaşmak için alınan önlemler, son Filipin Uluslararası Jeotermal Konferansı sırasında tartışıldı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy