Haberler

Polonya, Kolo’da jeotermal ısıtma için finansman

İnşaat sözleşmesi imzalanırken, Kolo/ Polonya (kaynak: Kolo şehri)
Merve Uytun 4 Ağu 2022

Sağlanan ek finansman ile Polonya, Kolo'daki jeotermal ısıtma projesi bir inşaat sözleşmesi imzalandı.

Haziran 2022’nin sonlarında, Kolo Şehri Belediye Başkanı Krzysztof Witkowski, MZEC Başkanı Przemyslaw Stasiak, Ulusal Çevre Koruma ve Su Yönetimi Fonu başkanı Przemyslaw Ligenza ile – Kola jeotermal enerjisinin inşasıyla ilgili iki sözleşme imzaladı : 13 milyon 300 bin PLN’nin (EUR) üzerindeki geri dönüşü olmayan sübvansiyonu artıran ilk sözleşme 2,8 milyon zloti ve ikincisi düşük faizli krediyi 18 milyon zloti (3,8 milyon Euro) artırdı.

Anlaşmanın imzalanmasına Sejm Üyesi Leszek Galemba ve Ulusal Çevre Koruma ve Su Yönetimi Fonu başkan yardımcısı Artur Michalski de katıldı.

Belediye başkanı “Jeotermal enerjinin inşası, ısı fiyatlarının dengelenmesi ve düşürülmesi ve rekreasyon ve turizm alanında yeni fırsatlar anlamına geliyor. Bu şehrin geleceği ve gelişimidir.” Sözleriyle düşüncesini belirtti.

Kolska jeotermal santralinin inşaatı ile ilgili çalışmalar yavaş ama istikrarlı bir şekilde ilerliyor. Kurulumun başlatılmasından sözleşme 29 Temmuz 2022’de imzalandı. Sözleşme değeri brüt 55.407.810,00 PLN’dir.

MZEC firmasına ait olan meydanda ikinci sondaj açıldıktan sonra, Kolska Geotermia’nın işletmeye alınmasıyla ilgili çalışmaların son aşaması, bir boru hattı, bir ısıtma tesisi, bir filtre istasyonu, bir tahliye havuzu ve bir su arıtma istasyonu inşaatıdır.

Belediye başkanı ve cumhurbaşkanı tarafından yürütülen haftalarca süren müzakerelerin ardından, Ulusal Çevre Koruma ve Su Yönetimi Fonu, fonu geri dönüşü olmayan bir sübvansiyon şeklinde artırdı. Toplamda, MZEC, Kolo’da bir jeotermal ısıtma tesisinin inşası için 28.409.462.50 PLN tutarında geri dönüşü olmayan bir sübvansiyon aldı. Kredi tutarı da 18 milyon PLN’nin üzerinde artırıldı. Bu, öncelikli yatırımımızın geri dönüşü olmayan bir sübvansiyon ve Ulusal Çevre Koruma ve Su Yönetimi Fonu’ndan alınan düşük faizli kredi ile toplam net 62 milyon PLN’nin üzerinde desteklendiği anlamına gelir.

Şirketin merkezinde, Belediye Başkanı Krzysztof Witkowski’nin huzurunda, MZEC Başkanı Przemyslaw Stasiak, Inzynieria Rzeszów SA ve Energy Solutions Sp, yönetim kurulu üyeleri tarafından temsil edilmektedir: Arkadiusz Rudy ve Marcin Sternik – Kielce’de iki kuyuyu birbirine bağlayan bir boru hattı ile jeotermal ısıtma tesisinin inşası için sözleşme. Sözleşme bedeli brüt 55.407.810 PLN’dir. Proje 2023 sonbaharında tamamlanacak.

“Jeotermal ısıtma tesisinin inşası, geçen yüzyılın 90’lı yıllarının ortalarından beri hayalini kurduğumuz bir iştir. Şimdi gerçekleşiyor.” Circle belediye başkanı, Kolska jeotermal enerjisinin, yakıt piyasasındaki mevcut krizde, ısı fiyatını dengelemek ve düşürmek ve rekreasyonu geliştirmek için tek alternatif olduğunu söyledi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy