Haberler

Polonya, Wolomin’de jeotermal arama sondajı başlıyor

Wolomin, Polonya (kaynak: MOs810, CC BY-SA 4.0 , Wikimedia Commons aracılığıyla)
Merve Uytun 13 Mar 2023

Polonya'daki Wolomin komününde planlanan bir jeotermal ısıtma projesi için arama sondajı başlıyor.

Polonya’nın Wolomin şehrinde bir jeotermal keşif kuyusu için sondaj çalışmaları başlamak üzere. Kuyu GT-1, 1600 metrelik bir hedef derinliğe kadar açılacaktır. Sondaj operasyonunun üç ay sürmesi bekleniyor.

Wolomin komünü, Polonya’da termal suların araştırılması için dış finansman sağlamak üzere seçilen 15 yerel yönetimden biridir. Seçim, Ulusal Çevre Koruma ve Su Yönetimi Fonu tarafından yapılan ilk teklif çağrısından sonra yapıldı. Finansman için seçilen Jasienica ve Gniezno gibi diğer sitelerde de çalışmalar başladı.

2022’de Polonya İklim ve Çevre Bakanlığı, jeotermal için bir yol haritası yayınladı – “Polonya’da Jeotermal Kaynakların Kullanımının Geliştirilmesine Yönelik Uzun Vadeli Program.” Yol haritası, 2050 yılına kadar perspektifle 2040 yılına kadar jeotermal enerjinin geliştirilmesi için eylem planları içeriyordu.

2040 yılına kadar yol haritası, toplam kapasitesi 290 MW olan 78 araştırma kuyusu ve 78 jeotermal tesis açma planını özetliyor. Programın maliyetinin 49 milyar PLN’nin (yaklaşık 11 milyar ABD doları) üzerinde olacağı tahmin edilmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy