Haberler

Project InnerSpace, küresel ısı akışı haritalaması için işbirliği başlatıyor

Project Innerspace logosu (kaynak: Project Innerspace)
Merve Uytun 28 Şub 2023

Project InnerSpace, Küresel Jeotermal Isı Akışı haritalamasını desteklemek için IHFC ve GFZ Potsdam ile işbirliği yapacak.

Project InnerSpace, jeotermal analizler için Küresel Isı Akışı Veritabanı değerlendirmesini hızlandırmak için Uluslararası Isı Akışı Komisyonu (IHFC) ve Alman Yerbilimleri Araştırma Merkezi GFZ, Potsdam (GFZ) ile iki yıllık bir işbirliği başlattı. Bilim adamlarından oluşan küresel bir ekip tarafından desteklenen çaba, 700.000 $ ‘lık bir Project InnerSpace hibesi ile finanse ediliyor ve IHFC’nin ısı akışı veri tabanının koruyucusu olan GFZ’den Dr. Sven Fuchs tarafından yönetiliyor.

İşbirliği, şu anda gönüllü bilim adamlarından oluşan bir ağ tarafından gerçekleştirilen Küresel Isı Akışı Veritabanının devam eden sistematik revizyonunu destekliyor. Araştırmacılar, 2020’den bu yana yanlış, tutarsız ve eksik veri girişlerini yeni bir modernleştirilmiş meta veri şemasına göre güncelliyor ve her veri girişini veri kalitesine göre kategorize ediyor. Global Heat Flow Database’in 2023 sürümü yakın zamanda IHFC tarafından yayınlanmıştır.

Project InnerSpace’in desteği, veritabanının jeotermal değerlendirme potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için bu çabaları genişletecek ve hızlandıracaktır. Kıtasal verilerle ilgili çalışmaların çoğu 2024’e kadar tamamlanacak ve okyanus verileriyle ilgili çalışmalar 2025’e kadar tamamlanacak. Veriler, tamamlandıktan sonra IHFC tarafından kamuya açıklanacak. Eşzamanlı olarak, Project InnerSpace, sonuçları jeotermal keşif ve geliştirmenin ilerlemesine ilişkin kararları bilgilendirmek ve hızlandırmak olan, serbestçe erişilebilen bir mekansal platforma dahil etmek için büyük bir teknoloji ortağıyla birlikte çalışıyor.

GFZ’den Dr. Sven Fuchs, “Project InnerSpace tarafından sağlanan önemli mali destek, küresel ısı akışı verilerinin gerekli revizyonunu çok daha hızlı gerçekleştirmemizi sağlıyor ve aynı zamanda tüm dünyada jeotermal enerji uygulamalarının sürdürülebilir gelişimini kolaylaştırıyor” yorumunu yaptı. “Project InnerSpace’in misyonumuza verdiği güçlü desteği çok takdir ediyoruz.”

700.000 $ (640.000 €) Project Innerspace hibesi tarafından finanse edilen çalışma Mart 2023’te başlayacak. Hibe, Heatflow Burs Programı tarafından desteklenen 10-15 öğrenci ve yaklaşık 25 ziyaretçi bilim adamından oluşan küresel bir ağ için süpervizör olarak hareket edecek iki tam zamanlı bilim insanını ve işbirliği yapan on kıdemli bilim adamından oluşan bir ekibi destekliyor.

Bu işbirliğini finanse etmek ve desteklemek, Project InnerSpace’in dünya çapında jeotermal enerjinin dağıtımını ve büyümesini katalize etmeye yönelik iki aşamalı stratejik planıyla ilişkili birkaç girişimden biridir. Bu işbirliğinin destekleyeceği Faz I’in birincil amacı, jeotermal proje geliştirmenin ilk aşamalarında bilgi verebilen, riskleri azaltabilen ve kararları hızlandırabilen, herkes tarafından ücretsiz ve erişilebilir, etkileşimli bir küresel jeotermal platform oluşturmaktır.

Stratejik planının II. Aşamasında, Project InnerSpace dünya çapında stratejik konumlarda türünün ilk örneği jeotermal pilotları destekleyecek. Project InnerSpace, bu on yılın sonuna kadar jeotermal gelişimin önündeki büyük engelleri kaldırarak, jeotermal projelerde önemli özel yatırımların kilidini açmayı ve küresel enerji geçişini hızlandırmayı umuyor.

Project Innerspace’in Kurucusu ve İcra Direktörü Jamie Beard, “Dünya adil, bol ve verimli bir karbondan arındırılmış geleceğe doğru uygulanabilir bir yol bulmaya çalışırken, jeotermal bir yol göstericidir. Altımızdaki bu devasa temiz enerji kaynağını gelecekteki enerji bileşimimizde önemli bir oyuncu haline getirmenin zamanı geldi. Bu hedefe doğru agresif bir şekilde ilerlememize yardımcı olmak için Dr. Fuchs’u ve onu destekleyen küresel bilim insanlarından oluşan ekibini desteklemekten heyecan duyuyorum.” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy