Haberler

PT Pertamina Jeotermal Enerji Halka Arzı 2022’de Başlatılacak

Endonezya, Pertamina'nın jeotermal boruları (kaynak: zmiyatul.blogspot)
Merve Uytun 5 Ara 2021

PT Pertamina Jeotermal Enerji'nin (PGE) 2022'nin ikinci çeyreğinde başlatacağı halka arz, önümüzdeki beş yıl boyunca Pertamina Jeotermal'in büyüme planlarını finanse etmeye yardımcı olacak.

Endonezya Devlet Teşebbüsleri Bakanı (BUMN) Erick Thohir, PT Pertamina Jeotermal Enerji’nin (PGE) 2022’nin ikinci çeyreğinde bir halka arz (IPO) başlatacağını duyurdu. Satışlardan elde edilen sermaye, PGE’nin hedefini finanse etmeye yardımcı olacak Mevcut kurulu kapasitelerini önümüzdeki beş yıl içinde ikiye katlamak.

PT Pertamina’nın diğer yan şirketleri arasında PGE için bir halka arz başlatma planlarını bildirdik. Bu, yalnızca PGE’nin değil, aynı zamanda devlet elektrik şirketi PLN’nin de büyüme planlarını desteklemektedir. Thohir, “Dünyanın şimdi gerçekten yeşil enerjiye geçişi nasıl zorladığını biliyoruz…

Thohir’e göre, halka arz, BUMN tarafından devlet maliyesi üzerindeki yükü artırmadan devlete ait şirketleri güçlendirmeye yönelik bir adımdı. Devlete ait işletmeler bağımsız olarak başka şekillerde gelişebiliyorsa ancak yine de halka hizmet ediyorsa, bu alternatif bir finansmandır” diye ekledi.

Erick Thohir, halka arz hakkında ek bilgi vermeyi reddetti. Bu noktada, bu halka arzın Endonezya’daki devlete ait üç jeotermal oyuncuyu, daha önce bildirdiğimiz gibi bir holding şirketi altında konsolide etme planlarıyla nasıl bir ilişkisi olduğu da belirsiz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy