Haberler

RamRei Energy, Lanzarote jeotermal araştırması için izin istiyor

Timanfaya Ulusal Parkı (kaynak: Sascha Schmidt / flickr, creative commons)
Merve Uytun 31 Mar 2023

RamRei Energy, Lanzarote'de yüksek entalpili bir jeotermal kaynak aramak için Kanarya Adaları Hükümeti'nden izin talebinde bulundu.

Tenerife merkezli RamRei Energy, Lanzarote’nin güney kesiminde, özellikle Yaiza belediyesinde jeotermal kaynakların araştırılması için Kanarya Adaları Hükümeti’nden izin istedi. Talep izin alanı 76,25 kilometre kareyi kapsıyor.

RamRei Energy tarafından iletilen talebe göre inceleme, sıcaklığı 150 santigrat derecenin üzerinde olan bir jeotermal kaynak olup olmadığını belirlemeyi amaçlıyor. Belge, Timanfaya Milli Parkı’nın çevresi dışındaki termal anomalilerin “jeofizik göstergeler ve ön sayısal modellerin sonuçları” ile tanımlandığını belirtmeye devam ediyor.

Şirket, iznin araştırma için verebileceği üç yıl boyunca jeotermal araştırma için 225.000 Euro yatırım yapmayı planlıyor. Bu bütçe, olası termometrik araştırmaların maliyetini içermez.

Kanarya Adaları Ekolojik Geçiş Bakanlığı ve Navarra Devlet Üniversitesi tarafından, 2022’de Lanzarote’de jeotermal enerji üretimi konusunda bir fizibilite çalışması yapmak üzerine bir haberi sizlerle paylaştık.

Kaynak: ThinkGeoEnergy