Haberler

Rantau Dedap jeotermal santrali yıl sonundan önce devreye girecek

Rantau Dedap jeotermal santrali yapım aşamasında, Güney Sumatra (kaynak: SERD/ Supreme Energy)
Merve Uytun 16 Eki 2021

PT Supreme Energy'nin Güney Sumatra'daki ortakları Engie ve Marubeni ile yaptığı 90 MW'lık Rantau Dedap jeotermal projesi, 2021'in sonunda devreye girmesi planlanıyor.

Şirketin LinkedIn sayfasındaki bir raporda PT Supreme Energy, 5 Ekim 2021’de 49 MW’lık Rantau Dedap jeotermal ünitesi 1’in ilk senkronizasyonunu başlattığını duyurdu.

“Birim 1, PLN elektrik şebekesine başarıyla senkronize edildi ve 31kg/s buharla %25 STG ~15MW yükü ihraç etti.” (Ralph Hoellmann, Engie)

Bu, PT PLN’li EPC yüklenicisi SERD arasındaki bağlılık, özveri ve iyi ekip çalışmasıyla ulaşılan “uzun ve zorlu bir yolculuktan sonra proje için büyük bir dönüm noktasıdır”. Rantau Dedap jeotermal projesi, 2021 yılı sonuna kadar iki 49 MW’lık ticari işletmeye başlamayı umuyor.

EPC yüklenicisi SERD, Ocak 2013’ün başlarında inşaata başladı ve bağlantı yolunun yaklaşık 42 km’sini tamamladı.

2015 yılında SERD 6 sondaj kuyusunu tamamlamıştır: RD-B1, RD-B2, RD-C1, RD-I1, RD-I2, RD-C2 ve 2016 yılında 92 MW (brüt) kanıtlanmış rezerv kapasitesini teyit eden Fizibilite Çalışmasını tamamlamıştır.

Santral inşaatına 2019 yılından itibaren başlanan, Covid-19 pandemisi nedeniyle olumsuz koşullara rağmen SERD, EPC çalışmalarına devam ederek inşaat ve devreye alma faaliyetlerinde önemli ilerlemeler kaydetti.

Proje sponsorları Engie (eski adıyla GDF Suez), Marubeni Corp., Tohoku ve PT Supreme Energy ile farklı fazlarda toplam 240 MW geliştirme hedefi ile planlanan proje. Finansman kısmen Asya Kalkınma Bankası tarafından sağlanmaktadır. Türbin, Fuji Electric tarafından sağlandı, inşaat ortakları REKIND ve SERD idi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy