Haberler

Renault, Fransa’daki Douai tesisi için jeotermal geliştirecek

Renault logosu (kaynak: Ivan Radic / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 30 Kas 2022

Fransız otomobil üreticisi Renault, Fransa'nın Douai kentindeki üretim tesislerine hem ısı hem de güç sağlamak için jeotermal enerjiyi kullanmayı planladığını duyurdu.

Fransız otomobil üreticisi Renault, Fransa’nın Douai kentindeki üretim tesislerine hem ısı hem de güç sağlamak için jeotermal enerjiyi kullanmayı planladığını duyurdu. Renault Grubu, proje için Fransız kamu hizmeti şirketi Engie ile 15 yıllık bir ortaklığa girdi. Saha çalışmalarının 2023’ün sonlarında başlaması bekleniyor.

Plan, jeotermal sıvıları 130 ila 140 santigrat derece arasında beklenen sıcaklıklarda 4000 metre derinlikten çıkarmaktır. Bu daha sonra 2025 yılına kadar tesise endüstriyel ısı sağlayacaktır. Isı talebinin düşük olduğu yaz aylarında jeotermal enerji elektrik üretmek için kullanılabilir. Jeotermal kaynağın 40 MW kapasiteyi desteklemesi bekleniyor.

Renault’nun Douai’deki jeotermal projesi, otomobil üreticisinin 2040 yılına kadar Avrupa’da ve 2050 yılına kadar küresel olarak karbon nötr olmayı hedeflemesi nedeniyle üstlendiği birkaç çabadan yalnızca biri. Renault ayrıca daha önce jeotermal lityum geliştiricisi Vulcan Energy Resources ile bir lityum anlaşması imzalamıştı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy