Haberler

RFP – Kenya Olkaria II genişletmesi için fizibilite çalışması

Olkaria II jeotermal enerji santrali (kaynak: UNU)
Merve Uytun 16 Oca 2023

KenGen, Olkaria II jeotermal enerji santralinin önerilen bir uzantısı için bir fizibilite çalışması yürütmek üzere danışmanlık hizmetleri teklifleri sunmaya davet ediyor.

KenGen, Kenya, Nakuru İlçesindeki Olkaria II jeotermal enerji santralinin önerilen bir uzantısı hakkında fizibilite çalışması için bir Teklif Talebi (RFP) yayınladı. İhaleye ilişkin detaylar resmi ihale dokümanında mevcuttur.

İlgilenen katılımcılar, tamamlanmış RFP belgesini 7 Şubat 2023 tarihinde veya öncesinde çevrimiçi olarak sunmalıdır. Ayrıca 24 Ocak 2023 tarihinde Olkaria sahasında bulunan Jeotermal Plaza’da zorunlu saha ziyareti ve teklif öncesi konferans yapılacaktır.

Önerilen çalışma, önerilen Olkaria II genişletme projesinin teknik, ekonomik, mali ve çevresel analizlerinin yapılmasını içerecektir. Bu, kuyu verilerinin değerlendirilmesini, teknoloji analizini, maliyet tahminini ve bir Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi çalışmasını içerecektir. Araştırmanın tamamlanmasının 6 ay sürmesi bekleniyor.

Olkaria II jeotermal enerji santrali, üç üniteye (3 x 35 MW) bölünmüş 105 MW’lık bir mevcut kurulu güce sahiptir. 2003 yılında ilk iki ünite ile ticari faaliyetlerine başladı ve üçüncü ünite 2010 yılında devreye girdi. Bir türbin kısa süre önce onarıldı ve bir süre düşük performans gösterdikten sonra orijinal 35 MWe kapasitesine geri getirildi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy