Haberler

Rusya’nın Sahalin Adası jeotermalden yararlanmayı hedefleyebilir

Jeotermal manzara ve volkanik kaldera, Kuril Adaları, Sahalin Oblastı, Rusya (kaynak: picturenice.com)
Merve Uytun 21 Eyl 2021

Yeşil hidrojen üretmeyi amaçlayan Rusya'daki Sahalin Adası, bölgenin jeotermal potansiyelini geliştirmeyi planlıyor olabilir.

Jeotermal enerji, Rusya’nın Doğu Sahalin Adası’nda yeşil hidrojen üretim tesisleri geliştirme planlarında hayati bir rol oynayabilir. Bu planlar Sahalin Valisi Valery Limarenko tarafından Vladivostok’taki Doğu Ekonomik Forumu sırasında açıklandı.

Sahalin, Rusya’da jeotermal gelişme potansiyeli olan alanlardan biri olarak belirlenmiştir. Bu, Uzak Doğu’da bulunan Rusya’daki (Kamçatka ve Kuris Adaları gibi) önemli jeotermal kaynakların eğilimi ile tutarlıdır. Rusya’daki jeotermal gelişimin daha ayrıntılı bir tartışması, yakın zamanda WGC 2020+1’e sunulan Svalova ve Povarov tarafından hazırlanan bu makalede bulunabilir.

Jeotermal enerji ve yeşil hidrojene ek olarak, Sahalin bölgesel yetkilileri yeşil kömür ve yeşil LNG üretim tesislerine sahip bir Doğu Hidrojen Kümesi oluşturmayı planlıyor. Bu, Sahalin’i Rusya’da karbon nötralite programına sahip ilk bölge yapacak.

Rosatom Overseas Başkan Yardımcısı Anton Moskvin’e göre, yeşil hidrojen üretiminin 2024’e, ihracatının ise 2025’e kadar başlaması bekleniyor. Rusya ve Japonya arasında zaten bir hidrojen tedarik zinciri organize edilmişti.

Kaynak: ThinkGeoEnergy