Haberler

Saint Kitts ve Nevis, jeotermal çevre ve sosyal etki araştırması için hibe alıyor

Drilling Rig 12 of PRMD West Indies (source: West Indies Power)
Eren Günüç 27 Eki 2017

Saint Kitts ve Nevis, adalar üzerindeki jeotermal araştırmanın çevresel ve sosyal etkileri üzerine yapılacak bir araştırma için 325.000 $ hibe alıyor.

Bu haftanın başlarında, Karayipler Kalkınma Bankası tarafından gerçekleştirilen ve Karayip jeotermal kalkınma çabaları için 14 milyon dolarlık yeni bir finans paketin sunulduğunu bildirdik.

Şimdi bu paranın harcanacağı ayrıntılar ortaya çıkıyor. Paketin bir parçası olarak, Karayipler Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu (CDB), St. Kitts ve Nevis Hükümeti yararına 325.500 ABD Doları tutarında CDB’yi, bu projenin tasarımında çevresel ve sosyal etkileri tanımlamak için kullanmayı onayladı. Karayipler’deki Enerji Sektörüne Kanada Destek (CSES-C) Fonu aracılığıyla sağlanan kaynaklar, proje uygulamasını sürdürülebilir bir şekilde yönetmek için bir çerçevenin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

Çevresel ve sosyal etki değerlendirmesi (ÇSED), karar vericilerine proje gelişimine nasıl devam edileceğini belirlemede yardımcı olacaktır. Bulgular şu bilgileri verecektir:

  • Keşif test kuyuları için en iyi yer seçimi;
  • çevresel kaynaklar üzerindeki olumsuz etkileri azaltmak için proje değerlendirmeleri; ve
  • yoksulluk, cinsiyet, istihdam ve geçim yolları gibi sosyal boyutları dikkate alan yaklaşımlar.

Tessa Williams-Robertson, Başkan, Yenilenebilir Enerji / Enerji Verimliliği Birimi, CDB, “St. CDB Borçlanma Üyesi Ülkelerin çoğunluğu gibi Kitts ve Nevis, ithal fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltmak ve sürdürülebilir enerji seçeneklerinin yaygınlaştırılması yoluyla ulusal enerji güvenliği ve rekabet gücünü artırmak istiyor. Yenilenebilir enerji seçeneklerinden, GE’nin, Saint Kitts ve Nevis enerji matrisini doğrudan dizel yakıt bazlı jenerasyonu değiştiren en büyük ihtimalle elinde bulundurduğu düşünülüyor. ”

“ÇSED’in bulguları, St. Kitts ve Nevis Hükümetine, GE’nin keşfedilme testi sondaj aşamasında gerekli kararları vermek için kritik, kanıta dayalı, çevresel ve sosyal temel verileri ve etki analizi” sağlayacaktır, ” diye ekliyor Başkan Williams-Robertson.

Müdahale, Banka’nın Borçlu Üye Ülkeler dahilindeki kapsamlı büyümeyi ve sürdürülebilir kalkınmayı destekleme stratejik hedefiyle tutarlıdır. Aynı zamanda CDB’nin ekonomik ve sosyal altyapıyı güçlendirmek ve modernize etmek ve çevresel sürdürülebilirliği teşvik etmek için öngördüğü kurumsal önceliklerle uyumludur.

Ayrıca, Banka’nın Enerji Sektörü Politikası ve Stratejisi ile İklim Esnekliği Stratejisi’nin yanı sıra St. Kitts ve Nevis Ulusal Enerji Politikası (2015) ve Karayipler Topluluk Enerji Politikası (2013) ile de uyumludur.

CSES-C Fonu 2016 yılında dört yıllık bir süre için teknik yardım sağlamak üzere kurulmuştur. Kanada Hükümeti tarafından CDB’ye sağlanan 5 milyon ABD doları tutarında hibe kaynağı, Banka’nın Borçlanma Ülkeleri’nde enerji sektöründeki kamu ve özel aktörleri desteklemektedir.

Kaynak: Caribbean Development Bank, ThinkGeoEnergy aracılığıyla