Haberler

Seequent Utah FORGE projesinin paydaşlarından biri oldu

Utah, ABD, FORGE Milford sahasının havadan çekilmiş fotoğrafı (kaynak: Utah FORGE, Seequent aracılığıyla)
Cannur Bozkurt 19 May 2019

Yeni Zelanda merkezli yazılım şirketi Seequent, Utah'taki çığır açan FORGE projesi ve Leapfrog Jeotermal 3D modelleme yazılımının kullanımıyla olan ortaklığına dair görüşlerini paylaşıyor.

Kasım 2018’de, Yeni Zelanda merkezli yazılım şirketi Seequent, Utah Üniversitesi’nin Utah FORGE (Jeotermal Enerjide Araştırma Öncü Gözlemevi) projesiyle beş yıllık bir ortaklık başlattı. Proje, gelişmiş jeotermal sistemler (EGS) hakkında araştırma sağlamak amacıyla ABD Enerji Bakanlığı (DOE) tarafından desteklenmekte. Aşağıdaki metin Seequent’dan alıntılanmıştır. Metnin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Jeotermal enerji, yer kabuğunda bulunan ısıdan gelir. Bu ısı, kabuğun inceldiği, kırıldığı veya önemli bir volkanik faaliyetin olduğu bölgelerde sığ derinliklere veya yeryüzüne ulaşabilir. Gücünün kanıtını yanardağlar, gayzerler ve kaplıcalar gibi muhteşem doğal oluşumlarda görüyoruz.

Bazı yeraltı jeolojik oluşumlar, faylar veya kayaç özellikleri gibi yapısal özellikler nedeniyle sıvılar veya gazların içinden geçebileceği anlamına gelir. Bu geçirgen ortamlarda, bu doğal termal enerji yeraltı sıvılarına aktarılabilir ve yüksek sıcaklıkta jeotermal rezervuarlar oluşturabilir.

Şu anda, bu derin rezervuarlara (2 km – 5 km) sondaj yapmak, Birleşik Devletlerin elektrik üretimi için ticari olarak jeotermal enerjiden faydalanmasının tek yoludur. Bununla birlikte, bu sahalar sınırlıdır ve birçoğu hali hazırda değerlendirilmiştir.

Ancak, başka bir ticari jeotermal enerji kaynağı var. Geçirgenliğin düşük olduğu yeraltında, jeotermal rezervuarların oluşamayacağı sıcak ve kuru kaya bulacaksınız. Bilim adamları ve araştırmacılar bu enerjiyi nasıl ucuz ve güvenilir bir güce dönüştürebileceklerini merak ediyorlar.

Bu, yeraltı ortamlarında kaya geçirgenliğini yapay olarak artıran bir teknik olan EGS’in ardındaki fikir. (Bu işlem hakkında daha fazla bilgiyi Amerika Birleşik Devletleri Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Ofisi’nden öğrenebilirsiniz.)

Robert Podgorney

Idaho Ulusal Laboratuvarı’nda deneyimli bir hidrojeolog ve Jeotermal Program Yöneticisi olan Robert Podgorney, “EGS ile, temelde sıcak ve kuru kayaları bulabileceğimiz her yerde jeotermal rezervuar oluşturabiliriz” dedi.

Robert, “FORGE projesi, EGS testi yapmak için doğru jeolojik sahaları bulmak için kuruldu” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Araştırmayı yapıyoruz, böylece endüstri onu alabilir ve ticari sistemler yaratabilir. Jeotermal endüstrisi bu teknolojiyi benimserse jeotermal kaynak tabanımızı büyük ölçüde genişletebiliriz.”

DOE, FORGE projesini 2014 yılında başlattı ve FORGE saha araştırma laboratuarı için bir fon fırsatı açıkladı. Potansiyel laboratuar konumları için teklifler, ülke genelindeki Amerikan Üniversitelerinden DOE’ye gönderildi. Kazanan saha, Milford, Utah’ın hemen dışında yer alıyor ve Utah Üniversitesi tarafından önerildi (bu nedenle “Utah FORGE” projesi oluşturuldu).

DOE beş yıl boyunca saha geliştirme ve araştırma için 140 milyon dolar taahhüt etti. Bu araştırma, halen desteklemekte olduğumuz EGS Collab projesi de dahil olmak üzere halen devam etmekte olan diğer EGS projeleriyle de desteklenmektedir.

Seequent, ürünlerimizin önemli bir maliyet paylaşımını (300.000 ABD Dolarının üzerinde) ve ayrıca teknik personelimizin Utah FORGE proje ekibine destek vermesini sağlamıştır. Ekibin ilk iş emri, FORGE Milford sitesinde yeraltı yüzeyini görselleştirmek için Seequent ürünlerini kullanmak.

“Milford yakınındaki şantiyede, yakınlarda ticari jeotermal gelişim var. Demek 1960’lı yıllardan beri araştırma yapıyor. Çevrede çok sayıda kuyu delindi – bunun güzelliği tonlarca very demek ”dedi. “Ama hepsi farklı veri kümelerinde var. Hepsini tek bir yerde almak için çalışıyoruz. Daha sonra jeolojik yapıyı, ısı akışını, sahadaki stres ve geçirgenlik ilişkilerini anlamaya başlayabiliriz. ”

Tüm bu verileri jeotermal endüstrisi için 3D modelleme çözümümüz Leapfrog Geothermal’de bir araya getirmeyi seçtiler. Jeolojik verileri merkezi, denetlenebilir bir ortamdan görselleştirmek, izlemek ve yönetmek için model yönetim çözümümüz olan Central’ı da kullanıyorlar. Web görselleştirme aracımız View’ı kullanarak aşağıdaki FORGE modeliyle etkileşime girebilirsiniz. Kısa videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Robert, “Ülkenin her yerinde bu projede çalışan insanlar var” dedi. “Bizim için kilit nokta, bu konumdaki araştırmacıları ve mühendisleri, tüm girdilerini alarak ve aynı model üzerinde çalıştıklarından emin olarak entegre etme yeteneğine sahip olmak.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy