Haberler

Şili, Coz Coz’daki jeotermal sera projesi tamamlandı

Sera domatesleri (kaynak: flickr/ lwpkommunikacio, creative commons)
Merve Uytun 3 Tem 2022

Şili'nin Panguipulli ilçesindeki Coz Coz'da tüm yıl boyunca domates üretimine olanak sağlayacak jeotermal sera projesi tamamlandı.

Şili’nin Panguipulli ilçesindeki Coz Coz’da tüm yıl boyunca domates üretimine olanak sağlayacak jeotermal sera projesi tamamlandı. Proje, And Dağları Jeotermal Enerjisinde Mükemmeliyet Merkezi (CEGA) tarafından desteklendi ve 2020 – 2022 yılları arasında geliştirildi.

Jeotermal sistem, Coz Coz’dan bir çiftçi ve INDAP kullanıcısı olan Mario Aburto’nun mülküne kuruldu. Bu proje, kış mevsiminde domates yetiştirilebileceği ve yıllık ek olarak on bin kilodan fazla domates üretimi anlamına geliyor.

Girişim, Bölgesel Hükümetin Rekabet Edebilirlik için Yenilikçilik Fonu (FIC) tarafından finanse edildi. Projenin açılışı Şili Austral Üniversitesi Fen Fakültesi’nden sorumluydu. CEGA Direktörü Diego Morata, “Los Ríos bölgesinin, kamu yatırımları sayesinde, bölgesel ısıtma için kullanımı da dahil olmak üzere, jeotermal enerjiyi çeşitli olasılıklarına nasıl dahil ettiğini başarıyla gördük” dedi.

Bu proje, iklim kontrollü seracılık için Jeotermal Isı Pompaları ile çalışan bölgedeki ilk seradır. Ekstraksiyon kuyusuna ve seraya bir boru ile bağlanan makine dairesini oluşturan iki tampon tank ve iki plakalı eşanjör ile birlikte iki jeotermal ısı pompası kullanıldı. Sera içerisine 600 m2 ekili alanın ısıtılmasını sağlayan iki adet sirkülasyon pompası ve sekiz adet fancoil (fanlı konvektörler) ve termostatları yerleştirilmiştir.

Bu jeotermal sistem, yıl boyunca domates ekimine izin verir, bu aktivitede uygulamalı araştırmaları teşvik eder ve ayrıca yerel toplulukların gıda özerkliğine katkıda bulunur.

Yerel otorite Pablo Valdenegro, bu teknolojinin sera tarımı faaliyetlerine dahil edilmesinin gıda güvenliği için bir gelişme olduğunu belirterek, “piyasadaki en verimli iklimlendirme teknolojisi olan jeotermal enerjiyi kullanarak, yerel domates üretimi, tüm bölgesel aktörlere, bu küresel trende katılmanın iyi bir yolunun inovasyon pilot projelerinden geçtiğini göstermek için bir fırsat”dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy aracılığıyla PiensaGeotermia