Haberler

Singapur devlet fonu jeotermal ısıtma için 240 milyon dolar yatırım yaptı

Arctic Green Energy Web sitesi görüntüsü
Merve Uytun 28 Tem 2021

İzlandalı Arctic Green Energy ve Singapur'un egemen servet fonu GIC, Avrupa ve Asya'da jeotermal bölgesel ısıtma konusunda iddialı stratejik ittifak başlattı.

Bu hafta paylaşılan heyecan verici bir duyuruda, İzlanda Arctic Green Energy ve Singapur’un egemen servet fonunu yönetmekle görevlendirilen devlete ait bir şirket olan Singapur Yatırım Şirketi Hükümeti (GIC), iddialı bir stratejik ittifak kurduklarını bildirdi. Hedef, Avrupa ve Asya’da sıfır karbonlu bölgesel ısıtmanın yaygınlaşmasını sağlamak. Anlaşmaya göre GIC, Arctic Green Energy’de bir öz sermaye ortağı olacak ve şirketin Asya ve Avrupa’daki genişlemesini desteklemek için 240 milyon dolarlık önemli bir yeni enjeksiyon taahhüt edecek.

Arctic Green Energy, dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen jeotermal şirketi olan Sinopec ve Arctic’in ortak sahibi olduğu Çin’deki Sinopec Green Energy’nin geliştirilmesiyle son zamanlarda sürdürülebilir enerji geçişinde ve inşaat sektörünün karbondan arındırılmasında önemli bir küresel oyuncu haline geldi. Yeşil. Çin’deki ortakların iddialı gelişimi hakkında rapor veriyoruz. Jeotermal enerji teknolojisi, ısıtma ve soğutma için fosil yakıtların kullanımına yenilenebilir, ekonomik olarak rekabetçi ve sürdürülebilir bir alternatiftir.

Arctic Green Energy’nin jeotermal ve diğer tamamlayıcı yenilenebilir enerji projelerini yönetme, geliştirme ve yatırım yapma konusundaki zengin deneyimi, binalar gibi karbondan arındırılması zor sektörlerde hızla büyüyen jeotermal penetrasyon için bir platform sağlar. Yeni bir hissedar ve stratejik ortak olarak GIC, Arctic Green’in genişlemesini, yenilikçiliğini ve liderliğini desteklemek için önemli sermaye kaynakları, işlem yeteneklerinde uzmanlık ve uluslararası bir ağ sağlayacaktır.

Günümüzde küresel enerji tüketiminin neredeyse yarısı binalarda ve sanayide ısıtma ve soğutma için kullanılmaktadır. İklim Eylemi, küresel siyasi ve ekonomik gündemin zirvesine çıkarken, şehirlerin nasıl ısıtıldığı ve soğutulduğu artık temiz ve karbon nötr bir dünyaya başarılı bir geçiş için birincil zorluktur. Dünyanın dört bir yanındaki ulusal enerji politikaları, Avrupa Yeşil Anlaşması ve Paris İklim Anlaşması, tüm dünyadaki ulusların ekonomilerini büyütürken aynı anda düşük karbonsuzlaştırma hedeflerine ulaşmalarına izin verebilecek bir enerji geçişine yatırım için benzeri görülmemiş bir fırsat yaratıyor.

Gittikçe daha fazla karbon kısıtlaması olan bir dünyada, jeotermal enerji, neredeyse kirletici olmadığı, sürdürülebilir olduğu, mevcut olduğu ve kesinti olmaksızın temel yük enerjisi sağladığı için bölgesel ısıtma için ideal bir seçim olarak ortaya çıkmıştır. Arctic Green Energy’nin temel uzmanlığı, temiz ısıtma ve elektrik üretimi için omurga olarak çeşitli sıcaklıklardaki jeotermal kaynakları kullanma konusundaki benzersiz teknik yeteneklerinde ve kaçak karbon ve hava kirliliğinden arınmış, yaşayan nefes alan şehirler yaratmak için diğer yenilenebilir enerji kaynaklarıyla entegrasyonunda yatmaktadır.

Arctic Green Energy, sürdürülebilir bir enerji geçişi, verimlilik ve güvenlik ilkelerine dayalı olarak ısıtma pazarını temiz ve yenilenebilir enerjiye dönüştürmenin ön saflarında yer almayı hedefliyor. Çin’deki ortak girişimine ek olarak, Arctic Green Asya ve Avrupa’da, Avrupa’da yakın zamanda duyurulan iddialı bir bölgesel ısıtma projesini de içeren bir dizi güvenilir yenilenebilir enerji projesi geliştiriyor.

Arctic Green Energy’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucusu Haukur Hardarson, “GIC’nin stratejik ittifakı ve finansmanı, Arctic Green Energy’nin kapasitesini ve ivmesini önemli ölçüde artırmasına ve birden fazla yeni proje başlatmasına olanak sağlayacak. Bacaları yıkmak ve daha fazla şehri sağlıklı yaşayan nefes alan şehirlere dönüştürmek artık gerçek bir olasılık ve bunu gerçeğe dönüştürmek için GIC ile işbirliğimizi dört gözle bekliyoruz.”

“Arctic Green, jeotermal bölge ısıtmasında dünya lideridir. Uzun vadeli bir yatırımcı olarak, Avrupa çapında önemli bir ölçek elde etmek için tescilli teknoloji ve deneyime sahip olduğundan eminiz. Ayrıca, iklim değişikliğini engellemeye yönelik güçlü kamu talebinin, bu teknolojinin ısıtma sektörünün karbondan arındırılmasında anlamlı bir rol oynamasını sağlayacağına inanıyoruz. Bu uzun vadeli ortaklık aracılığıyla Arctic Green’in Avrupa’daki büyümesini desteklemeyi dört gözle bekliyoruz, ”diyor GIC’nin Altyapı Baş Yatırım Sorumlusu Ang Eng Seng.

“Sürdürülebilir bir şekilde yatırım yapmak, GIC’nin uzun vadeli bir yatırımcı olarak görevinin özüdür. Avrupa’da yenilenebilir kaynaklara yatırım yapıyoruz ve özellikle enerji sektörünün karbondan arındırılmasını desteklemek için artan politika desteğiyle bunun büyümesini bekliyoruz. Avrupa’daki operasyonlarını büyütürken Artic Green Energy’nin yönetim ekibiyle yakın bir şekilde çalışmayı dört gözle bekliyoruz, ”diye ekledi GIC’nin Avrupa Altyapı Başkanı George Kay.

JP Morgan, işlem için Arctic Green Energy’nin Tek Yerleştirme Temsilcisi olarak hareket etti.

Kaynak: ThinkGeoEnergy