Haberler

Şırnak’ta jeotermal turizm çalışmaları başlıyor

Cudi Dağı (kaynak: Vikipedi)
Merve Uytun 31 Eki 2021

Şırnak’ın Jeotermal Turizm Potansiyelinin belirlenmesi ve geliştirilmesi için Şırnak Üniversitesi tarafından Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) kapsamında çalışma başlatıldı.

Yerel bir gazetede çıkan habere göre son zamanlarda turizm projeleri ile önemli çalışmalar yürüten Şırnak Üniversitesi, Projeyi, Şırnak Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu, Mühendislik Fakültesi, Şırnak Meslek Yüksekokulu ve Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü iş birliği ile yürütülecek. Yerel haber sitesine proje hakkında bilgi veren proje yürütücüsü Doç. Dr. Sedat Çelik, “Şırnak ilinde şifalı olarak bilinen jeotermal kaynakların mevcut durumu tespit edilecek, su analizleri yapılacak ve hangi hastalıklara iyi geldiği belirlenerek sağlık turizmi açısından var olan potansiyeli ortaya konulacak. Bazı suların halk sağlığına zararlı olmasına rağmen halk şifalı diye kullanıyor. Bu proje halkı bilinçlendirme açısından da önemli olacak. İlk tespitlerimize göre turizm açısından önemli bir potansiyeli barındırdığını ancak alt yapı ve üst yapı yatırımları ile ciddi bir çekim merkezi olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Şırnak Üniversitesi Rektör Başdanışmanı ve Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. M. Tahir Nalbantçılar, Jeotermal kaynaklarının entegre kullanımının Şırnak’a ve çevresine önemli ekonomik katkı sağlayacağını ifade etti. Nalbantçılar, “Bu kapsamda projenin jeotermal kaynakları ile ilgili olarak Şırnak il sınırlarında bulunan jeotermal kökenli sıcak su kaynaklarının bölge halkı tarafından çok rağbet görüyor. Şırnak’ta kömür gibi önemli yeraltı kaynağının yanı sıra pek bilinmeyen sıcak su kaynaklarının da ortaya çıkartılması maksadıyla proje yürüttük. Jeotermal kaynakların geliştirilmesi durumunda Şırnak’a ciddi bir ekonomik katkı sağlanacak. Şırnak’ta Güçlükonak ve Beytüşşebap ilçelerindeki sıcak sulardan halkımız yoğun bir şekilde yararlanmaktadır. İlimizin jeolojik yapısı gereğince jeotermal enerji potansiyeli taşımaktadır.” Dedi ve “ilimizdeki tarıma uygun alanlar, iklim ve ulaşım ağlarının uygunluğu gözetilerek sıcak suların özellikleri de göz önüne alınarak, başta termal terapi olmak üzere diğer alternatif kullanım alanlarını sunmayı” amaçladıklarını ekledi.

Kaynak: Batmanhaberler