Haberler

Siyasi irade, Avrupa jeotermal büyümesi için en büyük kısıtlama olmaya devam ediyor

Sanjeev Kumar, EGEC - video ekran görüntüsü
Merve Uytun 17 Eki 2021

Yakın tarihli bir röportajda, Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi Politika Başkanı Sanjeev Kumar, jeotermal büyümeyi yönlendirmek için çok ihtiyaç duyulan siyasi iradeye ve aynı zamanda kullanılmayan büyük potansiyele işaret ediyor.

Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi Politika Başkanı Sanjeev Kumar, Euractiv ile yakın zamanda yayınlanan bir röportajda, jeotermalin Avrupa için güvenilir ve yenilenebilir enerji kaynağı olma potansiyeli hakkında konuştu.

Avrupa enerji krizine, jeotermalin rolüne, zorluklara, sondaja ve daha fazlasına değinerek, sunacak çok şeyi olan ancak hak ettiği ilgiyi görmeyen bir endüstrinin resmini çiziyor.

Avrupa’da artan enerji fiyatlarıyla birlikte, jeotermal enerji, özellikle temel yük enerji kaynağı olarak potansiyel rolün yanı sıra, doğal gaz gibi geleneksel enerji kaynaklarına kıyasla giderek daha olumlu bir fiyat karşılaştırmasında artan bir ilgi görmektedir. Örnek olarak, jeotermalin MWh başına 15 EUR’luk seviyelendirilmiş bir jeotermal maliyeti ile artık çok daha rekabetçi görüldüğü, konvansiyonel fosil gazın şu anda 51 EUR/MWh civarında olduğu gelişmeden bahsediyor.

European Fit for 55 paketi, ısıtma ve soğutma sektörü için enerji geçişinin büyük zorluklarını ve jeotermalin gerçek bir seçenek olarak görülmesinin önemini de vurguluyor.

Jeotermalin erişilebilir hale getirilmesi bağlamında sondaj teknolojisinin nasıl geliştiği sorusunu ele alarak, daha güçlü/daha hızlı sondaj ihtiyacını ve aynı zamanda kuyu başına enerji çıktısını açıklıyor.

Tabii ki jeotermalin nasıl büyüyebileceği konusu, ihtiyaç duyulan iş modeli inovasyonundan, lityumun çıkarılmasından, yeşil temel yük karbonsuz güç kaynağının yeni kurumsal baskısından bahsediyor.

Açıkladığı büyük bir zorluk, politika yapıcıların ısı satın alma anlaşmalarını ele alma ihtiyacıdır. Elektrik satın alma anlaşmaları, elektrik için rüzgar ve güneş gelişiminin birçoğunun temelini oluştururken, ısı alım anlaşmaları oran olarak geride kaldı.

Röportaj daha sonra sondaj, petrol ve gaz şirketlerinin rolü, kapalı devre sistemler, her yerde jeotermal, sismik riskler, iletişim ve düzenlemeler/siyasi irade konularına giriyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy