Haberler

Slovak jeotermal geliştiricisi, yatırım grubuyla ortaklığa giriyor

Presov, Slovakya'da planlanan jeotermal santral (kaynak: PW Energy)
Merve Uytun 19 Eyl 2022

Avrupa yatırım grubu WOOD & Company, Slovak jeotermal geliştiricisi PW Energy'de azınlık hissedar olarak bir ortaklığa girdi.

Slovak jeotermal geliştiricisi PW Energy, WOOD & Company Investment Group ile bir iş ortaklığı üzerinde anlaştı ve ikincisi şirkette azınlık hissesini satın aldı. PW Energy, ortaklığı, yatırım ve finans grubundan Slovakya’da jeotermal endüstrisi için önemli bir potansiyel olduğuna dair bir güven işareti olarak görüyor. PW Energy daha önce SSE Holding ile stratejik bir ortaklığa girmişti.

PW Energy şu anda Slovakya’da biri Presov yakınında ve diğeri Ziar nad Hronom yakınında (yan PW Geoenergy aracılığıyla) olmak üzere iki jeotermal proje geliştiriyor. Her iki proje de şu anda ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesinin (ÇED) son aşamalarındadır. Doğrudan kullanım uygulamalarının potansiyelini değerlendiren bir fizibilite çalışması da dahil olmak üzere Ziar nad Hronom projesi için yapılan hazırlık çalışmaları hakkında daha önce rapor vermiştik.

Her proje için ilk etap için 6,3 ila 6,5 ​​MWe kurulu güç planlanmaktadır. Ancak, her konum için potansiyelin 20 MWe’ye kadar olduğu tahmin edilmektedir. 2027 yılı için ilk etabın tamamlanması ve işletmeye alınması hedeflenmektedir.

WOOD & Company, Orta Avrupa pazarında lider konuma sahip bir finans ve yatırım grubudur. Slovakya’da sağlık, ilaç ve gayrimenkul sektörlerinin yanı sıra atık yönetimi ve döngüsel ekonomi alanında da uzun süredir faaliyet göstermektedir. Grup, satın almaların sadece işi değil aynı zamanda çevresel doğasını da dikkate aldığını beyan eder. PW Energy ile ortaklaşa, mevcut enerji krizini ve fosil yakıtlara bir alternatif bulma ihtiyacını vurgulamaktadır.

“Enerji krizi zamanlarında yenilenebilir enerji kaynaklarının mümkün olduğunca çabuk kullanılabilir hale getirilmesi çok önemlidir. Jeotermal enerji tüm dünyada büyük bir büyüme yaşıyor, ayrıca Slovakya’da, yeşil elektrik ve ısı üreten yerel ve güvenli bir kaynak olabilecek kalıcı olarak mevcut bir alternatifi temsil ediyor ”dedi. “WOOD & Company olarak birçok başarılı projeden 30 yılı aşkın deneyime sahip önemli bir ortak edindiğimiz için mutluyuz.”

“İklim değişikliği nedeniyle, Avrupa Yeşil Anlaşması’nın ardından tüm Avrupa önemli bir dönüşüm geçiriyor. WOOD & Company Yatırım Bankacılığı Direktörü Boris Kostik, özellikle enerji sektörü, mevcut durum bağlamında sadece değer değil, aynı zamanda ekonomik önem de veren bu yönde bir dizi fırsat sunuyor” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy