Haberler

Slovakya’da jeotermal enerji projesi için fizibilite çalışması devam ediyor

Presov, Slovakya'da planlanan jeotermal santral (kaynak: PW Energy)
Merve Uytun 16 Eki 2021

Geliştirici PW Energy tarafından Slovakya'nın Presov kentinde planlanan jeotermal enerji projesi için hazırlık çalışmaları devam ediyor.

Geliştirici PW Energy’de proje yöneticisi olan Michal Masek ile röportajın yer aldığı bir makalede onaylandığı üzere, Slovakya’nın Presov kentinde planlanan bir jeotermal enerji santrali projesi için hazırlık çalışmaları devam etmektedir.

Jeotermal santral projesi birkaç aşamadan oluşmaktadır. Diğer şeylerin yanı sıra, ÇED süreci içinde planın değerlendirilmesi de gereken hazırlık çalışmaları bulunmaktadır.

Slovak şirketi PW Energy’nin proje yöneticisi Michal Masek, “Jeotermal, çevre üzerinde olumsuz bir etkisi olmayan yeşil, temiz bir kaynaktır. Bu nedenle, Haziran 2022’de ÇED hakkında nihai bir görüşe sahip olabileceğimizi varsayıyoruz” dedi.

Projeyi ilk keşif kuyusu ile başlatabilirler. Değerlendirme sürecini üretim ve reenjeksiyon kuyuları takip edecek.

Sürekli devir daim yapan bu çalışma sistemi, sürdürülebilirlik ilkesini destekler ve çevreye duyarlı bir yaklaşımla uyumludur.

“Uzun vadeli sürdürülebilir bir kaynak, çünkü topraktan aldığımız suyu tekrar ısındığı o doğal yeraltı rezervuarına gönderiyoruz. Düzgün çalıştırıldığında, onlarca yıl hizmet edebilecek kapalı bir döngü ”diye açıklıyor Masek.

Sorun, elektrik santrali inşaatının gerçekleşeceği bölge sakinlerinin yaşam kalitesinin etkilenmesinden korkmamaları gerektiğidir.

“Hiç endişelenmeye gerek yok. Sondaj işlemi teknik olarak çok iyi çalışan kişilerin teknolojisi ve bilgisi dahilinde kontrollü ve güvenli bir işlemdir. Konvansiyonel jeotermal kuyuların yapımında hiçbir şey olmadı. ”

Belirttiği gibi, modern, kapalı tip bir hava soğutması kullanılacağından bacalardan görsel olarak görünür su buharı oluşmayacaktır. “Minimum yer kaplayan, ancak elektrik ve artık ısıyı çok verimli bir şekilde üreten bir cihaz.”

Geçmişten gelen deneyim

Halihazırda ÇED beklenirken çeşitli taraflarda tartışmalar yaşanıyor ve yatırımcıların ısı arzına ilgileri tespit ediliyor.

Bir fizibilite çalışması yapılıyor. Santralden çıkan artık ısı pratikte başka nerede kullanılabilir?

Masek, “Seralar, rekreasyon, havuz ısıtma, balık yetiştiriciliği, odun kurutma, gıda işleme, pastörizasyon, 65 derecenin altındaki sıcaklığın kullanılabileceği her şey olabilir” diyor.

“Bu spektrum çok geniş, bu da çevre dostu bir şekilde üretilen artık ısının yatırımcılar ve buradaki potansiyeli gerçekten gören şirketler tarafından çok yoğun kullanıldığı yurt dışına da yansıyor.”

Bölgemiz seçim için tesadüf değil, 2009’da öncelikle altın madenciliği ile uğraşan bir Kanadalı şirket tarafından yapılan anketlerle geldi.

Altın ve jeotermal enerji arasında kesin bir bağlantı olduğundan, bu alanlarda altın potansiyeli olup olmadığını görmek için jeotermal kaynakları aramaya karar verdiler.

Hem Presov havzasında hem de Ziar havzasında geçmişte volkanik aktivite vardı ve bu da jeotermal kaynakların oluşması için bir başka ön koşuldu.

Masek, “Sosyalist dönemde o zamanki hükümet tarafından Slovakya oldukça yoğun bir şekilde araştırıldı, yoldaşlar ülkemizi bir Emmental gibi deldiler, bu sayede arşivlerde çok fazla veri var” dedi.

2019 yılında, mevcut Slovak yatırımcı kendi sismik araştırmalarını gerçekleştirdi. Halihazırda bilinen verilere dayanarak, yeraltı katmanları ve yapıları dahil olmak üzere alanın karakterini belirlediler.

“Presov’da, odaklandığımız birkaç kilometrekarelik ilginç bir alanı sınırlamamıza ve kuyuları hangi alanları ve derinliklerde hedefleyeceğimizi belirleyebilmemize yardımcı oldu.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy